Blesk mobil vs. předplacenky O2

Reklama

Majitelé předplacených karet mají v poslední době důvod k úvahám. Zůstat u stávajícího operátora, nebo přenést číslo k Blesk mobilu, který podle reklam nabízí levné volání a žádné závazky? Rozhodli jsme se proto srovnat nabídku Blesk mobilu s nabídkami jednotlivých operátorů. Dnes začínáme s O2.

Blesk mobil má v nabídce jediný tarif, předplacenou kartu se sazbou 2,50 Kč/min za volání, 1,50 Kč za SMS a 20 Kč za 50MB datový balíček na jeden den. V případě zájmu o měsíční data si můžete koupit 100 MB za 100 Kč. Kompletní přehled parametrů najdete v našem Katalogu operátorů.

Oproti tomu O2 vám dává na výběr hned ze tří možností. Jako majitelé jeho předplacené karty se můžete rozhodnout, zda raději píšete zprávy, voláte, nebo jestli voláte skutečně dlouho. Podle toho si pak vyberete tu pravou kartu, podle toho se pak liší konkrétní výše sazeb.

Karta nazvaná příznačně Na!Pište (viz Katalog operátorů) je určena příznivcům textových zpráv. Za odeslání jedné zprávy tak zaplatíte 1,90 Kč. O to dražší jsou hovory, které si operátor účtuje sazbou 6,70 Kč/min, přičemž účtuje po celých započatých minutách.

Další možností je karta Na!Hlas (viz Katalog operátorů), podle názvu zaměřená na příznivce hlasových hovorů. Pro ně má připravenu sazbu 5,60 Kč/min, odeslání zprávy je v tomto případě dražší a stojí 2,60 Kč. Opět se uplatňuje účtování po započatých minutách.

Do třetice je tu karta Na!Dlouho (viz Katalog operátorů) s výhodnou sazbou za dlouhé hovory. Princip fungování karty je takový, že za volání platíte 6 Kč/min. Pokud ale voláte do sítě O2, naúčtuje vám operátor jen první minutu, zbytek hovoru (do maxima cca 60 minut, kdy se hovor automaticky přeruší) máte zdarma. Hovory do ostatních sítí platíte celé v každém případě. Za každou zprávu zaplatíte 2 Kč, všechny hovory jsou účtovány po započatých minutách.

Blesk mobil vs. O2

Na straně Blesk mobilu jsou výrazně nižší sazby. Ani předplacenka O2 určená pro telefonování nemá nižší sazbu za hovor, ani předplacenka O2 určená pro zprávy nemá nižší sazbu za SMS. Předplacenka O2 určená k dlouhým hovorům se ve srovnání s Blesk mobilem vyplatí až poté, co provoláte 2 minuty 48 sekund, a to samozřejmě pravidelně a do sítě O2. K tomu připočtěte fakt, že Blesk mobil účtuje po první provolané minutě po sekundách, což také výrazně snižuje cenu hovoru.

A teď nevýhody. Tou pravděpodobně největší je platnost kreditu. U Blesk mobilu musíte dobitý kredit provolat do šesti měsíců od okamžiku dobití, jinak je vám karta zablokována pro odchozí hovory až do doby, kdy si kredit opět dobijete. To v praxi znamená, že musíte každý měsíc utratit průměrně 33 Kč, jelikož minimální výše dobití je 200 Kč. U O2 platí kredit 12 měsíců od dobití.

Další nevýhodou je zpoplatnění jakékoliv lidské pomoci. Pokud si nedokážete nastavit služby sami prostřednictvím samoobslužných systémů, a budete se chtít dovolat na operátora, zaplatíte 20 Kč za hovor. Kromě toho Blesk mobil neposkytuje různé pokročilé služby, můžete s ním vlastně jen volat, psát zprávy a připojovat se k internetu.

Zvolit O2 má také výhodu do budoucna. Z předplacené karty můžete kdykoliv přejít na vyšší tarif, aniž byste se museli obtěžovat přenosem čísla. Na druhou stranu, pokud jste zapřísáhlý uživatel předplacenek, nejspíš byste tuto možnost stejně nikdy nevyužili. O2 má pro své zákazníky věrnostní program Extra výhody, kde mohou i majitelé předplacených karet získat zajímavé slevy na nákupy či služby.

Reklama