Bližší pohled na Samsung Galaxy S5

Reklama

Samsung Galaxy S5 patří mezi nejzajímavější novinky představené na barcelonském veletrhu. Podařilo se nám strávit s novou vlajkovou lodí nějaký čas o samotě, důkladně si ji osahat a přinášíme vám proto podrobnější první pohled.

Samsung Galaxy S5 je horkou novinkou, kterou chce výrobce prodávat celosvětově od přelomu března i dubna. A když je řečeno celosvětově, myslí se tím i Česká republika. Jedná se o top model, který na prvním místě nahradí loňský model Galaxy S4. Jak zkušenosti ukazují, S4 se nejspíš jen tak z prodeje nestáhne. Protože Galaxy S4 už jste měli příležitost někde vidět, začneme srovnávací fotkou, na níž jsou obě krásky vedle sebe.

Samsung_Galaxy_S5_nazivo_06Samsung_Galaxy_S5_nazivo_07

 

Jak vidíte, Galaxy S5 je ještě o pořádný kus větší. Pokud jste již u S4 měli strach, že vám protrhne kapsu, na novinku ani nekoukejte. Designově je ale novinka od S4 takřka k nerozeznání (ostatně, je k nerozeznání v podstatě od všech jiných současných mobilů). Čelní stranu zabírá obří dotykový displej a jedno hardwarové tlačítko pro ovládání. Horní strana obsahuje konektor pro připojení sluchátek, dole najdete microUSB konektor krytý elegantní krytkou.

Samsung_Galaxy_S5_nazivo_04Samsung_Galaxy_S5_nazivo_02

Ta krytka není samoúčelná, Samsung Galaxy S5 je totiž odolný vůči vodě a prachu podle normy IP67. Kromě již zmíněné krytky si můžete prohlédnout také důkladně pogumovaný zadní kryt. Možná právě provedení zadního krytu je hlavní designovou inovací, jednolitá barva je ozvláštněna perforováním. Boky telefonu jsou pak tvořeny stříbrným páskem.

Samsung_Galaxy_S5_nazivo_01Samsung_Galaxy_S5_nazivo_03

Po funkční stránce se jedná o supervýkonný přístroj s operačním systémem Android. Samozřejmostí jsou různé doplňkové aplikace vyvinuté firmou Samsung, například nová verze S Health, programu pro správu vašich zdravotních informací. Součástí telefonu (i hodinek, které k němu lze připojit přes bluetooth) je měřič tepové frekvence. Stačí položit prst na senzor umístěný pod čočkou fotoaparátu, chvíli počkat, nehýbat se a nemluvit. Stejný senzor mimochodem dokáže snímat otisky prstů, což lze s úspěchem využít pro odemykání telefonu.

Samsung_Galaxy_S5_nazivo_05

Pokud máte strach, aby se vám v telefonu nepřehrabovaly děti, můžete jim ho před půjčením přepnout do dětského módu. V tom okamžiku je jejich přístup důkladně omezen. Z dětského režimu lze vystoupit kliknutím na dveře umístěné v pravém spodním rohu a zadáním hesla.

Hyperúsporný režim

Jakmile zjistíte, že vám dochází energie, přepnete telefon do úsporného režimu. Displej se okamžitě promění k nepoznání, místo líbivých barevných ikon se objeví pouze monochromatické uživatelské prostředí. Samozřejmostí je ztlumení jasu a kontrastu. Okamžitě se také vypnou všechny aktualizace na pozadí, datové přenosy a další věci náročné na spotřebu energie.

Samsung_Galaxy_S5_nazivo_08Samsung_Galaxy_S5_nazivo_09

Pokud ale potřebujete například aktualizovat poštovní schránku, můžete to samozřejmě na požádání provést. Jestli se tedy spokojíte s menším komfortem ovládání, Ultra Power Savimg Mode určitě uvítáte.

Samsung_Galaxy_S5_nazivo_10

16 mega v jedné čočce

Vestavěný fotoaparát má rozlišení 16 Mpx a k tomu samozřejmě blesk. Galaxy S5 má údajně nejrychlejší automatické ostření na světě s rychlostí až 0,3 sekundy, disponuje pokročilou funkcí High Dynamic Range (HDR) nebo funkcí Selektivního ostření, která umožňuje uživatelům zaostřit na určitou oblast objektu a současně rozostřit pozadí snímku. Díky tomu již není potřeba speciální sada čoček pro vytvoření efektu mělké ostrosti.

Samsung_Galaxy_S5_fotka_1Samsung_Galaxy_S5_fotka_2

Na podrobné otestování všech těchto funkcí si budeme muset ještě chvíli počkat. Okolo tohoto textu vám ale nabízíme několik narychlo (a na automatiku) vytvořených fotek z prostředí české pobočky Samsungu. Telefon, kterým jsme fotky vytvářeli, nebyl ještě úplně finální verzí, takže výsledné fotky se mohou od zveřejněných ještě lišit, samozřejmě směrem k lepšímu.

Samsung_Galaxy_S5_fotka_3Samsung_Galaxy_S5_fotka_4

Při testování finálního vzorku se určitě zaměříme také na video, které by mělo být vytvářeno v dosud nevídaném rozlišení 2160p a to za použití stabilizátoru obrazu při natáčení. Při otevírání fotek dejte pozor, jsou záměrně uloženy bez jakýchkoliv úprav a v plném rozlišení.

Samsung_Galaxy_S5_fotka_5Samsung_Galaxy_S5_fotka_6

Barev máme na výběr

Samsung Galaxy S5 si budete moci pořídit již v průběhu dubna i na českém trhu. K dispozici bude v černé, bílé, modré a měděné zlaté barvě, takže ho můžete sladit podle vlastního vkusu.

 

Samsung Galaxy S5

Rozměry: 142 × 73 × 8 mm, 145 g
Displej: 5,1″, 1080 × 1920 bodů, 16 mil. barev, Super AMOLED
Procesor, systém: 4 jádra, 2500 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 2048 MB, 16000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 16 Mpx, video: 2160p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Samsung G900 GALAXY S5 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Reklama