Brzy si zavoláme i v letadle, T-Mobile buduje vzdušnou síť

Reklama

V Evropě snad již brzy vznikne mobilní síť pokrývající vzdušný prostor. Letadla se budou moci připojovat k LTE a nabízet cestujícím rychlé Wi-Fi. Na budování sítě se podílí i český T-Mobile.

European Aviation Network (EAN) kombinuje satelitní připojení a pozemní vysílače, kterých by mělo být v rámci celé Evropy vybudováno asi 300. Z toho čtyři se již staví v Česku, provozovat je bude T-Mobile, jelikož na budování EAN se podílí jeho mateřská společnost Deutsche Telekom.

Aktuálně proběhl první testovací let v málo vytížené oblasti Velké Británie. Letadlo se dokázalo připojit k síti EAN rychlostí až 80 Mb/s, a to při rychlostech letu okolo 750 km/h ve výškách okolo 9 km nad hladinou moře. Celkem uletělo 1 624 km a vyzkoušelo tak i několik přechodů mezi různými vysílači při zachování stability spojení.

Jak bylo řečeno na začátku předchozího odstavce, do sítě EAN se nepřipojují mobilní telefony, ale letadla. Ta pak získanou konektivitu nabízejí pasažérům většinou prostřednictvím sítí Wi-Fi (takže technologie VoWiFi pro volání přes Wi-Fi se rozhodně bude hodit).

Operátoři za tímto účelem své vysílače trochu upravují. Předně používají jiné LTE frekvence, které jim poskytla společnost Immarsat věnující se satelitní telefonii. Také museli nasadit trochu jiné antény, které zvládají pokrývat „území“ ve výškách nad 3 km. Vzhledem k rychlosti letadel musí buňka zvládat dosah až 150 km.

Reklama