Budeme platit mobilem: O2 vyhodnocuje pilotní provoz NFC

Reklama

Po půlročním pilotním provozu, kdy mohli zákazníci O2, Komerční banky a Citibank platit ve čtyřech prodejnách Globus mobilem pomocí bezkontaktní technologie NFC, jsou všichni účastníci nadmíru spokojeni. Vypadá to, že už v roce 2012 se možnosti mobilních plateb v Česku značně rozšíří. A pokud se chystáte na olympiádu do Londýna, svůj NFC mobil rozhodně vezměte s sebou.

Jak NFC platby fungují? Jednoduše oznámíte pokladní, že hodláte platit mobilem, přiložíte svůj přístroj ke čtečce terminálu (jako byste do ní vkládali kartu). V případě platby pod 500 Kč proběhne převod peněz okamžitě, u vyšších částek musíte do svého mobilu zadat heslo.

Čtyři stovky zákazníků O2 a buď Citibank nebo Komerční banky mohly šest měsíců testovat bezkontaktní NFC platby patřičně vybaveným mobilním telefonem. K dispozici byla jedna plzeňská a tři pražské prodejny hypermarketu Globus. Po dobu testování bylo podle informací O2 provedeno více než sedm tisíc bezkontaktních plateb, většina z nich bez problémů, takřka všechny rychleji než obdobné platby prováděné platební kartou.

V současné době probíhá vyhodnocování pilotního testování, jedno je ale jasné. Bezkontaktním platbám patří budoucnost. K podpoře NFC se přihlásili významní výrobci mobilních telefonů a lze tak předpokládat, že se jejich počet mezi lidmi bude rychle zvyšovat. V rámci obnovy platebních terminálů v obchodech se pak rozšíří i počet míst, kde lze bezkontaktní platbu provozovat. Například zmiňovaný Globus se rozhodl bezkontaktními terminály vybavit všechny nově budované prodejny.

Pokud se k aktivitě připojí i zbývající operátoři a rozšíří se počet bank, čeká nás zářná bezkontaktní budoucnost.

Reklama