T-Mobile v druhé půlce roku 2020 experimentoval s využitím skla. Jednak testoval sklo s nízkým útlumem signálu, jednak se podílel na vývoji skleněných antén, které lze snadno instalovat i na historické budovy.
Moderní kancelářské budovy fungují jako Farradayova klec, jen těžko do nich proniká mobilní signál. Operátory pak stojí hodně peněz a úsilí, aby pomocí různých malých vysílačů dostatečně pokryli i vnitřní prostory budov. Řešením by mohlo být speciální sklo Wavethru.
Oproti běžnému sklu má totiž deset až stokrát nižší útlum, podle frekvence signálu. Přitom si zachovává všechny potřebné vlastnosti, jako je průhlednost nebo termoizolační schopnost. Uplatnění určitě najde nejen ve stavebnictví, ale i v dalších případech, kdy se termoizolační skla s pokovenou vrstvou používají – například u moderních železničních vagonů.
Druhou testovanou novinkou jsou průhledné antény Waveattoch. Díky průhlednosti nejsou běžným pohledem rozpoznatelné a dají se tak s úspěchem instalovat třeba na fasády historických budov, kde by klasické antény působily příliš rušivě. Obě novinky lze samozřejmě kombinovat, průhledná anténa může být upevněna na sklo Wavethru.
Pokud se obě novinky uplatní, mohlo by to vést k výraznému zlepšení pokrytí. Pravděpodobně by se snížily náklady na pokrývání vnitřních prostor, nejspíš i zkrátilo stavební řízení v hustě obydlených oblastech.