Byl to ten slavný den, kdy k nám byl přiveden… iPhone

Reklama

Dnes si připomínáme okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, zítra ale máme výročí mobilně mnohem zajímavější. Přesně před pěti lety byl totiž v Česku zahájen prodej fenomenálního přístroje Apple iPhone. V nabídce ho měli všichni operátoři.

Česko tehdy zažilo první půlnoční prodej mobilního telefonu v historii. V Praze a Brně se otevřely prodejny operátorů těsně před půlnocí na 22. srpna. Za účasti celebrit všeho druhu (O2 například mělo finalistky Miss) si zájemci mohli koupit první oficiálně dovážený iPhone 3G.

Tip: Podívejte se na přehled různých modelů iPhone v našem loňském článku.

O rok později se objevil vylepšený iPhone 3GS, v roce 2010 pak iPhone 4 a ještě o rok později model 4S, aby celou eskapádu završil iPhone 5 uvedený na trh (i ten český) v roce 2012. Ve všech případech připravili operátoři u příležitosti jeho uvedení nějakou podobnou akci – půlnoční prodej, rozdej dárků apod. Úspěch z roku 2008 – dlouhé fronty a lidé přetlačující se o pořadové lístky – se už ale nikdy zopakovat nepodařilo.

iPhone3G

Ostatně, k pořádání podobných akcí byli operátoři nuceni ze strany Applu. O drakonických podmínkách amerického výrobce týkajících se např. vystavení produktů v prodejnách kolují legendy, i když oficiálně a konkrétně samozřejmě nikdo nic nepřizná. V roce 2011 došla trpělivost Telefónice, která ve svých pobočkách (včetně české) prostě přestala iPhony prodávat.

iPhone 5

Z tohoto důvodu má O2 ve své síti iPhonů relativně málo, zhruba stejně jako Vodafone, který má ale přeci jen o necelé dva miliony zákazníků méně. S velkým náskokem pak v počtu aktivních iPhonů ve své síti vede T-Mobile. Celkový počet iPhonů (všech modelů) používaných zákazníky všech českých operátorů činí aktuálně necelých 330 tisíc. To není mnoho; vzhledem k tomu, že máme, jak známo, více mobilů než obyvatel (včetně kojenců a seniorů), můžeme odhadnout podíl iPhonů na českém trhu na cca 3 %.

Graf ceny produktu Apple iPhone 5 16GB poskytuje server Heureka.cz

Reklama