CAT B25: zapomeňte na dotykový displej [recenze]

Reklama

Superodolný telefon Caterpillar nabízí normu krytí IP67, podporuje dualSIM. Vůbec nevadí, že postrádá operační systém a dotykové ovládání, tohle totiž může být výhoda.

CAT B25 spolu s modelem B10 tvoří zajímavou dvojici odolných telefonů od výrobce bagrů Caterpillar. Recenzi B10 s Androidem si přečtěte zde. Podstatně levnější a neméně originální je B25, která je určena hlavně uživatelům, kteří hledají telefon s jednoduchým ovládáním a hlavně alfanumerickou klávesnicí. Funkce dualSIM je příjemným bonusem, skvěle se osvědčí odolná konstrukce.

CAT B25 ve zkratce

 • Bohaté příslušenství
 • Robustní konstrukce, odolnost IP67
 • DualSIM
 • MicroSDHC slot
 • LED baterka, tlačítko na boku
 • Chybí 3,5mm jack na sluchátka; v balení sluchátka s microUSB konektorem
 • Příliš zanořený microUSB konektor
 • Jen 2Mpx fotoaparát
 • Bez operačního systému
 • Jen 78 MB vnitřní paměti

Kapitoly článku:

 1. Parametry, konstrukce
 2. Hardware, funkce, závěr

CAT B25

Rozměry: 125 × 55 × 22 mm, 161 g
Displej: 2″, 240 × 320 bodů, 262 tis. barev, TFT LCD
Procesor, systém: ? MHz, ne
Paměť, úložiště, karta: ? MB, 78 MB, ano
Data: GPRS EDGE
Další konektivita: microUSB
Fotoaparát: 2 Mpx, video: QVGA blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Caterpillar CAT B25 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Konstrukce

Součástí balení je kromě nabíječky karabina s poutkem a kompasem pro zavěšení mobilu na montérky apod. Jelikož je telefon řádně obrněný, výrobce musel zhotovit microUSB kabel s delším konektorem, jinak byste do mobilu nic neuložili a ani jej nenabili. Je to škoda, že to nešlo vyřešit jinak, jiné microUSB kabely a nabíječky jednoduše nelze využít. Do tohoto microUSB budete také zasouvat sluchátka, jiná tedy nepoužijete. Výrobce Caterpillar si dal na konstrukci záležet, a tak tu máme normu krytí IP67, nějaké to koupání ve vodě tedy není problém a prašné prostředí nevadí.

Těžký a pořádně vypasený, takový je B25 v ruce. Líbí se mi barevná kombinace tmavé gumy, šedých plastů a žlutých doplňků včetně loga CAT. Tvrdá guma po stranách připomíná struhadlo, nějaký tlumící efekt při pádu na zem mít bude.

Telefony Caterpillar B10 a B25 jsme mrazili, váleli ve sněhu, koupali v akváriu, přečtěte si tento článek.

Za pozornost stojí masivní poutko na horní části, tudy provlečete, pásek, špagát, co bude potřeba. Na přední straně hraje tradiční roli TFT displej, tady je schovaný několik milimetrů pod tvrdým plastovým sklíčkem. Na tom je navíc nalepená folie, nelze jej nijak promáčknout. Jas displeje se dá upravit v nastavení, na jasném světle toho moc vidět není, nutno zastínit. V rozích sklíčka spatříte efektní šrouby, dokonce lze jimi otáčet, ale povolit nejdou. Kolem přední strany obíhá vyvýšený rámeček z gumy, takže mobil neleží na displeji při otočení nebo pádu na zem.

Pod displejem se vyjímají funkční klávesy a hlavní směrová klávesa. Směrům se dají přiřadit zkratky k aplikacím, žlutý střed potvrzuje nabídky. Všechna tlačítka odpovídají s tichým cvaknutí, neklouzavé provedení z gumy vyhovuje i pro rychlé psaní. Bohužel jsou tlačítka na sobě dost natěsnána, takže třeba v rukavicích toho moc přesně nenapíšete. Podsvícení bílým světlem není moc rovnoměrné, ale vidět lze všechny popisky.

Průzkum levé strany odhalí tlačítko spouště fotoaparátu. O něco níže je pod velkou krytkou zmíněný microUSB. Po každém použití ji pořádně utěsněte, aby tudy nenatekla voda a vlhkost dovnitř telefonu. Na pravém boku spočívá jediné tlačítko svítilny, po krátkém podržení se rozsvítí jediná LED na zádech. Další stisknutí ji vypne.

Zadní část telefonu se mi stejně jako u B10 také zamlouvá. Veliké logo CAT ladí s dvojicí šroubků, které pevně drží kryt bateriového prostoru. Nad nimi se umístil 2Mpx fotoaparát s LED bleskem. Snímač je tu spíše do počtu, fotografie za moc nestojí a video už vůbec ne. Pochválím určitě výkon hlasitého reproduktoru, ani při položení na záda jej určitě nepřeslechnete.

Kryt baterie odstraníte malým šroubovákem, který se vám houpá na přibalené karabině, nebo použijete svůj. Pod krytem spočívá 1 300mAh baterie, která vydrží telefon napájet řadu dní podle využití. Při použití dualSIM není problém být 3-5 dní bez nabíječky. Vedle slotů na SIM najdete ještě prázdný microSDHC šuplík, sem patří dokoupená karta. Na ni uložíte třeba hudbu nebo fotky.

Kapitoly článku:

 1. Parametry, konstrukce
 2. Hardware, funkce, závěr

Reklama