Češi mají z mobilů strach, neradi jim svěřují intimnosti

Reklama

AVG není jen výrobce antiviru pro počítače, zajímá se také o bezpečnost mobilních telefonů a tabletů. Provedlo proto průzkum týkající se toho, jak moc svým zařízením důvěřujeme. Češi ve srovnání s cizinou neradi mobilem platí a neukládají v něm choulostivé fotky.

Z 1 050 českých respondentů jen 14 % přímo z mobilu nakupuje na internetu. To je překvapivě málo, v obdobném výzkumu provedeném mezi Brity, Američany, Brazilci, Němci a Francouzi nakupuje online více než třetina majitelů mobilů a tabletů (přesně 35 %).

SONY DSC

Podobný rozdíl najdeme i u využívání mobilního bankovnictví – v Česku obsluhuje účet z mobilu pouze 20 % lidí, zatímco v uvedených zahraničních zemích je to 38 %. Češi se zkrátka bojí svěřovat telefonu citlivé informace. O tom ostatně svědčí i mírně odlehčující otázka – zatímco jen 5 % Čechů ukládá do svých mobilů intimní fotky a videa, mezi cizinci tento podíl dosahuje až 25 %.

Není divu, že jsme my Češi na své mobily tak opatrní. Z téhož výzkumu totiž vyplynulo, že se s mobilem v ruce chováme velmi rizikově. Nejčastěji hrajeme neprověřené hry (35 %) nebo klikáme na neznámé odkazy v e-mailech (12 %) a klidně své mobily půjčujeme (11 %). Naopak se zálohováním jsme na tom bídně, pravidelně si data z mobilu ukládá pouhých 40 % Čechů.

Reklama