Češi recyklují ledacos, jen ne mobily, říká Vodafone

Reklama

Vodafone zveřejnil statistiku recyklace mobilních telefonů, které zákazníci donesli do jeho prodejen. V roce 2018 to byla jen polovina toho, co předchozí rok. Podle psychologů máme k mobilům citové vazby.

V prodejnách Vodafonu můžete vrátit nefunkční mobilní telefony a operátor je za vás zrecykluje. Za rok 2018 ale Vodafone nasbíral jen 4 500 ks vysloužilých přístrojů, což je jen polovina toho, co zákazníci odevzdali v roce 2017. I tehdejších devět tisíc bylo ale spíš jen symbolickou kapkou v pořádném oceánu.

Podle odhadů syslí doma Češi asi 10 milionů starých mobilů, ze kterých by se dalo podle recyklační společnosti REMA vytěžit asi 240 kg zlata, 2,5 tuny stříbra a 90 tun mědi. Telefony navíc obsahují řadu chemikálií, jejichž mnohaleté skladování nemusí být úplně bezpečné.

Přesto Češi recyklují plastové lahve a každý kousek papíru, zbavují se plastových pytlíků v obchodech a brojí proti kelímkům na kafe. Co je tedy vede k tomu, že si telefony nechávají doma dlouho poté, co definitivně doslouží?

Podle ředitele společnosti REMA je částečně na vině vysoká cena, kterou máme stále spojenou s jejich pořízením. Nedokážeme si zkrátka uvědomit, že hodnota mobilu prudce klesá. Psycholog Petr Šmolka z Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy, kterého Vodafone oslovil, si zase myslí, že máme k telefonům citový vztah. Prožili jsme s nimi nejednu příjemnou chvilku, často příjemnější než s živými lidmi, tak se jich nechceme hned vzdát.

Reklama