Češi věří bezpečnosti chytrých technologií až příliš, říká Sigfox

Reklama

Podle průzkumu mezi 1 050 Čechy patříme k velmi důvěřivým národům. I když odborníci varují před možností hackerských útoků přes IoT zařízení, 7 z 10 věří, že jsou tato zařízení naprosto bezpečná.

Povědomí o technologii IoT má 84 % populace, nikdy o ní neslyšeli zejména lidé starší 65 let žijící na malých vesnicích. Skoro polovina Čechů už nějaké to IoT v praxi využívá, další čtvrtina to čeká každým dnem. Je přitom jedno, jestli mají zkušenosti s IoT z práce nebo z domova.

V pracovním prostředí jde především o chytré senzory a čidla optimalizující provoz a výrobu. V domácnostech pak dominují běžné spotřebiče jako chytré televizory, ledničky, dětské chůvičky či termostaty.

O bezpečnosti chytrých zařízení pochybuje pouze třetina českých obyvatel (31 %), to však bohužel neznamená, že tyto moderní technologie nepřinášejí nová a složitá bezpečnostní rizika. Spotřebitelé i firmy je však často podceňují a nakupují nejlevnější zařízení od výrobců zanedbávajících kvalitu zabezpečení. Ty jsou pak skrze vlastní IP adresu připojena přímo k internetu a tvoří ideální terč pro útoky hackerů.

Síť Sigfox má v tomto směru výhodu, alespoň podle tvrzení tiskové zprávy. Informace přenášené Sigfoxem jsou opatřeny kryptografickým prvkem, pravděpodobně digitálním otiskem hash, který umožňuje včas odhalit každý pokus o hacknutí,

Reklama