Česko na špici LTE pokrytí? Skoro, ale…

Reklama

Evropská unie zveřejnila statistiky pokrytí jednotlivých zemí různými technologiemi. Asociace provozovatelů mobilních sítí přispěchala s prohlášením, že Česko je na evropské špici. Jak je to ve skutečnosti?

Tzv. Digital Scoreboard  je statistika, kterou pravidelně vydává Evropská komise (tabulka v Excelu ke stažení zde). Obsahuje informace o řadě ukazatelů, nás samozřejmě nejvíc zajímají ty telekomunikační. Mezi nimi pak hlavně pokrytí různými datovými technologiemi.

V Česku je signál LTE dostupný pro 94 % domácností, což je obdobné jako v Portugalsku a Německu. Před námi je pak Maďarsko, Lucembursko, Slovinsko, Dánsko, Švédsko, Holandsko a Norsko. Podle našeho názoru mnohem důležitějším ukazatelem je pokrytí oblastí mimo velká města (rural). Tady jsme na hodnotě 56 %, zatímco v celkovém pokrytí stejné Německo vykazuje 83 % a srovnatelné Maďarsko dokonce 84 %.

LTE_pokryti_06015

Co je pro vás lepší? Dovolat se ve velkých městech, nebo nepřijít o rychlý datový signál, jakmile z nich vyjedete? Situaci by mohla zachránit technologie HSDPA, v jejímž pokrytí je Česko čtvrté nejhorší v celé EU – jen 97 % celkové pokrytí, 79 % pokrytí mimo města.

Reklama