Cetin (dříve O2) investuje 22 miliard do zrychlení sítí

Reklama

Cetin, který vznikl oddělením infrastruktury od O2, oznámil, že bude v dalších sedmi letech vydatně investovat. A to jak do sítí pevných, tak do sítí mobilních.

Je všeobecně známo, že O2 se rozpadlo na dvě firmy. Jednak je to firma O2, která poskytuje veškeré služby koncovým zákazníkům, jednak je to firma Cetin (Česká telekomunikační infrastruktura), která provozuje síťovou infrastrukturu pro mobilní i pevné sítě.

V příštích sedmi letech chce investovat z vlastních prostředků 22 miliard (tedy přibližně 3 miliardy ročně). Investice poputují zejména (ale ne jen výhradně) do takzvané poslední míle.

To znamená v případě pevných sítích nasazení optických kabelů mezi poslední „ústřednu“ a byt zákazníka. U mobilních sítí se jedná o vysílač, který bude přinejmenším na technologii LTE. Kromě toho ale Cetin investuje také do páteřních linek.

Petr Slováček, generální ředitel, k tomu říká: „Dvaadvacet miliard je obrovská částka, která nám umožní skutečně zásadní skok v kvalitě připojení. Našim cílem je násobně zrychlit připojení k internetu prostřednictvím pevné sítě a přivést našim zákazníkům kvalitu pro 21. století. Budeme stavět optiku co nejblíže k našim zákazníkům.“

Cetin provozuje své sítě formou velkoobchodní nabídky. Zatím ji přeprodává pouze O2, do budoucna je možná spolupráce s dalšími operátory.

Reklama