Check Point varuje před SMS útokem předstírajícím Českou poštu

Reklama

Bezpečnostní společnost Check Point se na svém blogu vrátila k útokům předstírajícím Českou poštu, k nimž došlo v Česku koncem ledna. Majitelé mobilů s Androidem si mohli omylem stáhnout nebezpečnou aplikaci.

Lidem nejprve dorazila SMS informující o tom, že nebyli zastiženi při doručování zásilky, a tato byla uložena na depu České pošty. Příjemce se měl ozvat (číslo ovšem nebylo uvedeno) nebo využít mobilní aplikaci. Následoval odkaz na stránku s podrobnostmi, který ovšem vedl přímo na stažení aplikace.

Uživatelé sice museli instalaci z obchodu Google Play potvrdit, zpráva ale byla natolik přesvědčivá, že tak řada z nich učinila. Aplikace se tak nainstalovala do jejich telefonů a ukryla. Od tohoto okamžiku vyžadoval telefon při každém spuštění libovolné aplikace zadání osobních údajů nebo čísla kreditní karty. Tyto údaje pak byly předány autorům aplikace, kteří je mohli zneužít.

Obrana proti podobným útokům je přitom jednoduchá – nikdy neinstalujte aplikace, o jejichž bezpečnosti nejste přesvědčeni. Zejména pokud vás k tomu někdo vyzve zprávou, ať už textovou, nebo e-mailovou, případně přes sociální sítě.

Reklama