Chraňte si mobily, Kaspersky varuje před ransomware

Reklama

Podle statistik bezpečnostní společnosti Kaspersky Lab výrazně roste počet detekovaných útoků pomocí programů ransomware. Ty se snaží „unést“ váš mobil a vymáhat po vás výpalné.

Možná jste v médiích zaznamenali případ „viru“, který lidem zašifroval data na pevném disku, a za jejich odšifrování chtěl nemalou finanční částku, výpalné. Tento typ škodlivého softwaru se nazývá ransomware (spojení slov ransome, rukojmí, a software, programové vybavení). Bezpečnostní společnost Kaspersky Lab varuje, že výrazně roste počet podobných útoků na mobilní zařízení.

V průběhu prvních tří měsíců tohoto roku se objem mobilního ransomwaru více než ztrojnásobil. Zatímco v prvním čtvrtletí 2016 bylo detekováno pouze 61 832 případů mobilního ransomwaru, ve stejném období roku 2017 vyrostlo toto číslo na 218 625.

Asi 86 % z toho tvoří ransomwarová rodina Congur. Jejím primárním cílem je zmenit či znovunastavit na telefonu PIN, a tak získat nad přístrojem plnou kontrolu. Některé varianty ransomwaru navíc administrátorská práva zneužívají k nainstalování svých modulů do systémové složky, odkud je téměř nemožné je odstranit.

Pokud si myslíte, že škodlivý software se týká jen Androidu a na svých archaických Windows (Phone) jste v bezpečí, není to už pravda. Od ledna do března 2017 jich bylo detekováno 55 679, přičemž za období říjen až prosinec loňského roku 29 450.

Jaká je obrana? Kaspersky Lab doporučuje udržovat aktuální systém v telefonu a mít aktuální také vhodný bezpečnostní program, který budete pravidelně používat. K tomu je potřeba dodržovat základní pravidla bezpečnosti, tedy chovat se obezřetně vůči neznámým webům a programům, netrousit kolem sebe osobní data, a vše důležité pravidelně zálohovat.

Reklama