Chytré auto má dva roky a rozjíždí se i v Polsku

Český T-Mobile před dvěma lety spustil jako první operátor ze skupiny Deutsche Telekomu službu Chytré auto. Od té doby se chytrá krabička objevila ve čtyřech dalších zemích, nejnověji v Polsku.

Chytré auto je zařízení, které se připojí do OBD portu nových automobilů. Prostřednictvím sítě T-Mobile pak přenáší informace o stavu a poloze vozu, takže si je řidiči mohou zobrazit v chytrém telefonu nebo na mapě v počítači.

T-Mobile spustil službu v prosinci 2016 a od té doby ji několikrát vylepšil. Přibylo například SOS tlačítko, možnost pokrytý interiér vozu datovou sítí Wi-Fi nebo asistenční služby ve všech evropských zemích zdarma.

Deutsche Telekom, který je vlastníkem českého T-Mobilu, si na našem trhu otestoval, jak je služba úspěšná. Následně ji pak rozjel i v Německu a Rakousku (listopad 2017) a nejnověji také v Polsku (prosinec 2018). V Praze pak sídlí oddělení Connected Car Hub, které má na starosti chytrá auta pro celou Evropu.

Statistiky ukazují, že nejvíce jízd je realizovaných překvapivě až ve 20 hodin, další špičky jsou v 7 hodin ráno a v 17 hodin navečer. Průměrná jízda je přitom dlouhá 17 km a polovina jízd je kratších než 6 km. Za den uživatelé Chytrého auta uskuteční 5 400 jízd po celé České republice. Průměrný rok výroby vozidel s instalovaným zařízením je 2010, přičemž nejstarší vůz s OBD portem je z roku 2001. Nejvíce jsou zastoupené vozy značky Škoda (29 %) a Volkswagen (16 %), první trojici doplňují vozy Ford (9 %). Svého zástupce však mají i Rolls Royce, Maserati nebo Maybach.