Čínské Lenovo kupuje od Googlu trosky Motoroly

Reklama

Koncem minulého týdne proběhla světem mobilů překvapující zpráva. Google, který před časem koupil kdysi významného výrobce mobilů Motorola, ji nyní prodává. Kupcem není nikdo jiný než čínský výrobce počítačů Lenovo.

Zopakujme si základní fakta. Motorola byla jedním z největších výrobců telefonů, přinesla světu jedno z prvních véček, uchvátila miliony lidí různými variacemi na legendární model V3 Razr. Pak se ale začala potýkat s problémy, nestačila levné čínské konkurenci, vykazovala jednu ztrátu za druhou. V takto zbídačeném stavu ji v roce 2011 koupil Google. Zaplatil za ni tehdy 12,5 miliardy dolarů (asi 238 miliard korun). Vůbec se netajil tím, že Motorolu nekupuje kvůli jejím produktům, ale především kvůli patentovému portfoliu.

MotorolaRazrV3

V té době totiž mezi výrobci zuřil jeden patentový spor za druhým, všechny významné firmy se vzájemně žalovaly kvůli všemožným nesmyslům. Kdo se mohl vykázat vyšším stohem patentových přihlášek na stole, ten mohl po ostatních požadovat větší platby za licenční poplatky. Google tedy využil obří patentové portfolio Motoroly. Dělal jisté pokusy i s vývojem mobilních telefonů, ani pod nadvládou Googlu se ale Motorole nijak zvlášť nedařilo a vykazovala jednu ztrátu za druhou.

Lenovo je čínská společnost se sídlem v Pekingu, část akcií vlastní čínská vláda, další balík pak čínská akademie věd. Byla sice založena už v roce 1984, do širšího podvědomí obyvatel západního světa se ale zapsala až v roce 2005, kdy koupila od IBM její kompletní počítačový byznys. Notebooky a počítače IBM se od té doby prodávají pod značkou Lenovo. Úplným nováčkem není Lenovo ani ve světě mobilů, i když v Česku o tom zatím ještě nevíme. V Číně je údajně největším výrobcem telefonů.

Čínský výprodej

Lenovo se rozhodlo koupit Motorolu, respektive její mobilní divizi Motorola Mobility. Cena byla stanovena na 2,9 miliardy dolarů (asi 55 miliard korun), většina z toho v hotovosti, jen malá část v akciích. Všimněte si, že Google tratí na prodeji přibližně deset miliard dolarů!

Lenovo získá spolu s Motorolou také různé ochranné známky, které pravděpodobně bude i nadále používat. Dále bude mít po blíže neurčenou dobu přístup k veškerým patentům, byť je Google samozřejmě z Motoroly před tím vyvedl. Google pak ujišťuje, že prodej Motoroly nebude mít žádný negativní dopad na výrobu ostatních hardwarových zařízení Googlu, například nejrůznější wearables (do této kategorie zatím patří brýle Google Glass).

O Lenovu se v odborných kruzích proslýchalo, že si brousí zuby na jiného severoamerického výrobce mobilů, konkrétně ztrátovou firmu BlackBerry. Nakonec tedy zvolil Motorolu a uvidíme, jak se to projeví. Ve hře jsou samozřejmě četná pracovní místa ve Spojených státech, která se nejspíš přesunou do Číny, vstup na západní trhy, resuscitace kdysi slavné značky apod.

Reklama