Při koupi tabletu se musíte rozhodnout, jestli chcete zařízení od Applu s operačním systémem iOS, nebo jeden z mnoha tabletů s operačním systémem Android. Abychom vám usnadnili výběr, pokusili jsme se vypsat nejčastější pro a proti obou systémů.
Apple iOS
Operační systém iOS najdete jen v zařízeních od firmy Apple, tedy v tabletech iPad a iPad mini (a samozřejmě v telefonech iPhone, ale o ty na našem webu zase tolik nejde). Pokud chcete širší výběr, iOS rozhodně není tou správnou volbou. Kromě malého výběru je nepříjemnou vlastností přístrojů s tímto systémem také vyšší cena. Apple si zkrátka diktuje podmínky a za cenu jednoho iPadu můžete mít klidně dva nebo tři tablety s Androidem.
Za vyšší cenu ale také získáte většinou vyšší kvalitu. Apple si dává hodně záležet na provedení svých zařízení, rozhodně nebudete mít problém s vrzající konstrukcí nebo poruchovostí, u některých čínských tabletů s Androidem se vám to stát klidně může.
Stejně tak vyladěný je i operační systém. Apple v podstatě vymyslel ovládání prsty, které pak ostatní výrobci okopírovali, a na intuitivnosti systému to jde hodně vidět. Odpůrce uzavřených systémů asi nepotěší, že Apple vyvíjí všechno sám a nezveřejňuje zdrojové kódy, díky tomu se ale nesetkáte s žádnými problémy, tuhnutím, neočekávanými restarty apod.
S tím pak souvisí i nabídka aplikací. Opět to byl Apple, kdo jako první přišel s vlastním ekosystémem. Nabídl obchod s aplikacemi a hrami, skvěle provázaný s operačním systémem a se snadným a bezpečným způsobem placení. Snad jako první shromáždil všechny aplikace a jednom místě, uživatelé už je nemuseli hledat na různých pochybných webech. Kromě toho všechny programy důkladně prověřuje, což je sice nepříjemné pro vývojáře, uživatelům to ale zajišťuje, že nainstalovaný program bude fungovat, bude dělat to, co slibuje, a nebude obsahovat virus.
Android
Obrovskou výhodou Androidu je velký výběr zařízení všech tvarů, barev, cenových kategorií, výkonnosti atd. Na rozdíl od Apple iPadu se můžete rozhodnout, jak velký chcete displej, kolik jader má mít procesor ve vašem tabletu a jestli za něj chcete utratit tři, pět nebo deset tisíc korun.
Tablety s Androidem jsou také podstatně levnější, záplava neznačkových přístrojů z Číny posunula cenu tabletu do úrovně až dosud nevídané. Nejlevnější tablety pořídíte klidně pod dva tisíce, relativně slušný bez problémů za tři nebo čtyři tisíce korun.
S širokou nabídkou různorodých tabletů bohužel souvisí také široká nabídka systémů Android. Jelikož Google uvolnil svůj systém jako open source, můžu si ho každý výrobce upravit podle svých potřeb, dodat k němu vlastní uživatelskou nadstavbu nebo ho doplnit vlastní nabídkou aplikací. To zní sice docela pěkně, ve výsledku ale máte takřka nekonečné množství různých verzí systému, každá navíc běží na jiné verzi hardwaru (co se týče výkonu, rozlišení displeje, kapacity paměti apod.).
Zmíněná rozmanitost dělá největší problémy vývojářům aplikací. Android sice také nabízí vlastní aplikační obchod, není ale zdaleka tak balastuprostý jako App Store od Applu. Jednak aplikace nikdo nekontroluje, jednak není zaručeno, že poběží zrovna na vašem zařízení s vaší verzi systému. Nehledě na to, že obchod s aplikacemi pro Android je doslova zaplevelen nesmysly, nefunkčními programy a viry.