Co nám vadí na operačních systémech

Reklama

Smartphony jsou bezesporu skvělá věc. Umí věci, které bychom ještě před pár lety u telefonu vůbec neočekávali. Ale nic není úplně dokonalé a na každém operačním systému se nějaká ta chyba najde. Přečtěte si, co nejvíce vadí nám.

V tomto článku se nebudeme pouštět do nějakých zásadních rozborů jednotlivých operačních systémů. Místo toho upozorníme na chyby, které nám u nich vadí a nedají se jen tak lehce obejít. A abyste nás nepodezírali, že někomu nadržujeme, vezmeme to pěkně podle abecedy a pomluvíme čtyři nejvýznamnější hráče na trhu (alespoň na tom českém). Sarkasmus povolen.

Android

Android je momentálně i nejúspěšnější OS a rozhodně nabízí nejvíce telefonů. Systém můžeme sice chválit, že se neustále vyvíjí a každou chvíli se objeví aktualizace, to je ale současně docela velký problém. Méně informovaný uživatel totiž jen těžko odhalí rozdíly mezi verzemi, složitě zjišťuje, jakou verzi v telefonu dostane, jestli bude nějaká aktualizace, kdy bude atd. Zkrátka, je to zmatek, který ještě zvyšují výrobci vlastními grafickými úpravami. Takže už řešíte nejen verzi systému, ale i verzi grafického prostředí, kvůli kterému se aktualizace opožďují. Do toho si přidejte nejrůznější neoficiální updaty, operátorské verze telefonů a zmatek je završen.

Pokračovat bychom mohli i tím, že na jednom telefonu s Androidem najdete docela dobře zpracované organizační funkce, na druhém si bez google účtu nepustíte ani kalendář.

Určitě je dobře, že se vývojáři snaží o grafické sjednocení s Androidem 4, ten ale zdaleka nedostanou všechny telefony. A zmatky mohou pokračovat…

iOS

iOS je, na rozdíl od Androidu, systém uzavřený a má ho pod palcem jediný výrobce, Apple. Je rozhodně pozoruhodné, jak dokáže konkurovat záplavě další konkurence, ale ani smartphony s iOS nejsou dokonalé. Že si jde Apple vlastní cestou a na přání uživatelů částečně kašle je pochopitelné jen díky tomu, že telefony jsou i tak úspěšné.

Jestli je ale na iPhonech něco skutečně nepříjemného, je to cena a hodně malý výběr. Co takhle telefon s větším displejem? Smůla. Co takhle verze bez fotoaparátu? Smůla. Co takhle low-end? Škoda mluvit. I když za ten se dá možná považovat 16 GB verze tohoto přístroje. Je sice pěkné, že si do mobilu můžeme přes iTunes kupovat hudbu a stahovat hry, kolik obsahu se ale do takového telefonu vejde? Hm, málo. Apple si prostě vedou svou, a na levnější iPhone, podporu paměťových karet nebo třeba flash můžeme asi zapomenout navždy (nebo aspoň dokud budou trvat dobré prodeje).

Nokia

U Nokie mám jako jediné pocit, že se snaží na vyřešení nedostatků svého operačního systému pracovat. Zásadním krokem sice je, že se rozhodla s ním do budoucna skoncovat, do té doby tu s námi ale ještě chvíli bude.

Docela velkým problémem je na těchto telefonech (převážně se systémem Symbian Anna nebo Belle) slabší hardware. Zatímco jinde se chlubí dvoujádrovými procesory, Nokia je ráda, že má několik 1GHz smartphonů. Hodně se řeší i stabilita samotného systému, kdo má Belle je na tom určitě lépe než majitelé Anny. Pořád se ale v tvrdé konkurenci jedná o nejméně stabilní systém, který se prostě občas restartuje, někdy vypne. Ne nijak často, ale v porovnání s konkurencí se to bohužel nedá přehlédnout.

Bez ohledu na verzi systému pak musí všichni uživatelé řešit stále trochu méně intuitivní obchod s aplikacemi. Mimochodem, ze všech telefonů a funkcí, co používám, je to právě Nokia obchod, kterými mě každou chvíli informuje o nových aktualizacích obchodu, které jsou nutné provést.

Windows Phone

Jestliže jsme Androidu vyčítali až přílišnou variabilitu, Windows Phone jde do opačného extrému. Telefony jsou si podobné až příliš. Nic proti pevně daným pravidlům o minimálním hardwarovém výkonu (který mimochodem Microsoft nedávno snížil) nebo rozlišení displeje, ty telefony jsou si podobné až příliš. Z hlediska Microsoftu na tom zas tak nezáleží, ale jak má nebohý výrobce přesvědčit zákazníka, že ten jeho smartphone za deset tisíc je lepší než konkurenční za šest?

S trochou nadsázky se dá říct, že vrcholem inovace u tohoto systému je, když Nokia přidá vlastní barvu ikonek v nabídce.

A ještě jedna věc, na kterou se nedá zapomenout. Žádné paměťové karty. Přitom se jedná o docela nesmyslnou podmínku, což dokazuje i fakt, že by s příští verzí systému mělo tohle omezení padnout. Navíc, na světě se vyskytuje pár Windows Phone přístrojů, které karty podporují. Proč to nemůže jít i u ostatních?

Reklama