Co se stane se ztraceným mobilem? Experiment Avast

Reklama

Ztratili jste někdy telefon a zajímalo vás, co se s ním asi stalo? Bezpečnostní firma Avast se to rozhodla zjistit, bohužel ne v českých, ale v amerických městech.

Avast „ztratil“ v New Yorku a San Franciscu celkem dvacet mobilů, v každém městě deset. Jakmile je někdo našel, poslal na všechny informační zprávu s prosbou o navrácení a kontaktem. Asi nikoho nepřekvapí, že se vrátily jen čtyři kousky. Ale co se dělo s těmi ostatními?

Jejich nálezci je okamžitě vymazali do továrního nastavení. Nepočítali ale s tím, že do nich Avast nainstaloval svou aplikaci Anti-Theft, která reset do továrního nastavení přežije. V průběhu pěti měsíců byli analytici Avastu schopni pomocí aplikace Avast Anti-Theft sledovat ztracená zařízení a zaznamenat následující zjištění:

  • Většina telefonů byla promazána pomocí funkce obnovení továrního nastavení (tzv. factory reset)
  • Avast Anti-Theft byla jedinou aplikací, která obnovu továrního nastavení přežila
  • Jeden telefon cestoval za oceán na nákladní lodi, až se nakonec usadil v Indii, kde je momentálně používán
  • Jeden telefon letěl na ostrov Dominikánská republika
  • Jeden telefon skončil v zastavárně
  • Jeden telefon brázdí s taxikářem ulice San Francisca

Avast Anti-Theft uživatelům umožňuje získat zpět ztracené či odcizené mobilní zařízení. Tato bezplatná aplikace k vypátrání ztraceného zařízení využívá GPS, Wi-Fi a mobilní sítě. Uživatelé mimo jiné mohou vzdáleně telefon uzamknout a zabránit tak přístupu k osobním datům a nastavení telefonu, dále také mohou pořídit tzv. “theftie” – neboli fotku osoby, která zařízení odcizila. Aplikace Avast Anti-Theft je k dispozici zdarma a lze ji stáhnout zde.

Reklama