Co se stane v roce 2014

Reklama

Pojďme si zkusit zavěštit z křišťálové koule. Jaké události nás čekají v roce 2014? V Česku se pravděpodobně konečně trochu rozšíří LTE, ve světě bude pokračovat propojení Nokie s Microsoftem. Samsung zůstane králem i nadále.

Výhled událostí pro nejbližší měsíce vyplývá z dění koncem roku 2013. V Česku bude do poslední fáze dotažena aukce frekvencí. Stávající síťoví operátoři, O2, T-Mobile a Vodafone, si „převezmou“ vydražené frekvence a začnou na nich budovat sítě LTE. Podle přísných podmínek nastavených ČTÚ i vlastních přání bude pokrývání poměrně rychlé, ostatně již nyní, ještě na starých frekvencích, operátoři nějakou LTE aktivitu vyvíjejí.

Pravděpodobně nemůžeme čekat výrazné zlevnění. V březnu/dubnu 2013 proběhla pod taktovkou O2 tarifní revoluce, která připravila operátory o část marží a výrazně znesnadnila vstup nového hráče. Virtuálních operátorů už máme dost, takže pokud dojde k nějakému cenovému posunu, tak jen mírnému a spíše směrem nahoru.

Virtuálů máme dokonce až příliš. V roce 2014 proto očekáváme jistou konsolidaci, tedy vzájemné kupování, spojování a krachy neúspěšných operátorů. Trh se bude muset trochu vyčistit a rok od startu je přesně ta doba, kdy majitelé začnou zvažovat, jestli má pro ně péče o tisíce či nižší desetitíce zákazníků vůbec cenu.

Velkou neznámou je koupě O2 ze strany PPF, ke které s největší pravděpodobností nakonec dojde. O PPF koluje řada dohadů pohybujících se v širokém spektru od strategické investice (O2 očistíme a necháme si, vybudujeme kolem něj telekomunikační impérium) po investici finanční (O2 očistíme a obratem ruky prodáme, nejlépe nějakému čínskému operátorovi výměnou za přístup k čínskému trhu s půjčkami). Fakt je ten, že záměry Petra Kellnera nedokážeme odhadnout.

V mezinárodním hledisku bude dokončeno spojení Microsoftu a Nokie. To s sebou přinese větší tlak na budování ekosystému okolo Windows Phone. O Microsoftu se v kuloárech vypráví, že obchází jednoho výrobce za druhým, a snaží se ho motivovat k uvádění Windows Phone telefonů. Nokia pravděpodobně chystá celou řadu dalších telefonů Lumia i nějaký ten tablet. I když i v roce 2014 zůstane Windows Phone nejspíš třetí nejmenší platformou (za Androidem a iOS), jeho pozice se snad dostatečně stabilizuje.

Na královském trůně zůstane jak Android, tak největší výrobce mobilů Samsung. V posledních měsících vývojáři Androidu usilovně pracují na snížení fragmentace, tedy vysokého počtu současně po světě kolujících verzí, a docela se jim v tomto úsilí začíná dařit.

V oblasti telefonů můžeme očekávat zachování velkých úhlopříček displejů. Výrobci sice laborují s velikostmi většími než pět palců, praxe ale ukazuje, že takové zařízení už je spíše tabletem než mobilem. Velké dotykové displeje ale budou nadále vládnout i v levnějších telefonech. Na výsluní se postupně dostávají nejrůznější malí výrobci z Číny, jejich vzestup bude patrný i v roce 2014, i když velkou pětku (Samsung, Nokia, Apple, HTC, ZTE) nejspíš neohrozí.

Tablety budou stále více nahrazovat počítače. Po letošním vzestupu čeká mírný pokles malé přístroje, ty jsou vytlačovány velkými telefony, naopak se do našich tašek vrátí tablety s úhlopříčkami většími než 10″. Snad i české školství konečně začne nasazovat tablety ve větší míře, i když po podobné aktivitě ministerstva školství dosud není ani vidu, ani slechu.

Čeká nás zajímavý rok, co říkáte?

Reklama