Co vybrat – čtečku nebo tablet?

Reklama

Pokud se rozhodnete pořídit do rodiny kromě počítače, notebooku a smartphonu ještě nějaké zařízení, často váháte mezi specializovanou čtečkou knih a universálním tabletem. Podívejte se na několik důvodů, proč byste měli dát jednomu z těchto zařízení přednost.

Důvody pro koupi tabletu

Jedná se o universální přístroj, na kterém můžete číst knihy, sledovat videa, prohlížet internetové stránky nebo třeba hrát hry. Nic z toho vám nejspíš specializovaná čtečka knih neumožní.

Tablet má, na rozdíl od většiny čteček, barevný displej s vysokým rozlišením. Toho lze využít pro všechny výše uvedené činnosti, z nichž většina bude na černobílém a pomalu se obnovujícím displeji čtečky buď zcela nemožná nebo alespoň značně nekomfortní.

Tablety jsou vybaveny výkonným procesorem, velkou vnitřní pamětí, často podporou paměťových karet. Dokáží se připojit k Wi-Fi, mají operační systém a spolupracují s nějakým aplikačním obchodem. Z toho vyplývá, že do nich můžete nainstalovat celou řadu zajímavých aplikací a her.

Máte na výběr z celé řady tabletů různých značek, s různými operačními systémy, různých velikostí, tvarů, barev. Výběr je zkrátka široký, čteček je podstatně méně.

Důvody pro koupi čtečky

Čtečka je podstatně levnější než tablet. Zatímco většinu čteček pořídíte bez problémů do dvou tisíc korun, u tabletů za tuto cenu seženete jen několik málo vybavených výběhových modelů.

Dlouho vydrží. A to jak energeticky, tak morálně. Displej s elektronickým inkoustem nemá takové energetické nároky, čtečka nemá tolik funkcí, takže nemusíte vyhledávat nabíječku každý den, čtečka vám vydrží klidně týden. Morálně čtečky takřka nezastarávají. Pravděpodobně nikdo nepřijde s revoluční změnou způsobu čtení, aby bylo nutno pořizovat novou čtečku s vyšším výkonem. Zatímco tablet budete muset každé dva tři roky vyměnit za nový model, čtečka může sloužit klidně deset let.

Lépe se čte. Displej s elektronickým inkoustem je šetrnější k očím, neunavuje je zbytečným zářením, navíc je dobře čitelný i na přímém slunci.

Je menší, lehčí a tenčí. Nemusí mít extrémně velký displej, takže se snadno vejde do větší kapsy či dámské kabelky.

Reklama