Čtečka Kindle bez klávesnice je nejlepší!

Reklama

Už to tak vypadá, že Amazon přestal oficiálně nabízet starší verzi své čtečky, která měla černou barvu a klávesnici. Základní verze v nabídce chybí, pořídit se dá jen dražší varianta s 3G. Jednoznačnou volbou se tak nyní stává novější verze, která klávesnici nenabízí. Polepšíte si?

Starší verzi čtečky Kindle jsme se věnovali docela podrobně v tomto článku. Nyní se blíže podíváme na jejího nástupce. Jméno se nijak nezměnilo, novější čtečka má pouze jinou barvu, rozměry a odstranila klávesnici. Jedná se už o čtvrtou generaci této mimořádně populární čtečky.

Sluší se říct, že jsem byl dlouhou dobu spokojeným uživatelem staršího Kindlu, když jsem ale viděl novinku, černý Kindle šel z domu a já objednal jeho modernější verzi. Důvod jsem měl vlastně jediný. Nový Kindle nijak nezměnil technologii displeje, čte se na něm pořád výborně. Někomu by snad jen mohlo vadit, že jako screensavery už se nepoužívají obrázky spisovatelů, ale různé abstraktní motivy. Důvodem pro změnu se stalo celkové zmenšení čtečky a odstranění klávesnice. Tu jsem na staré čtečce využil pouze jednou, při zadávání hesla k Wi-Fi. Jinak pro mne představovala absolutní zbytečnost.

Novinka klávesnici nenabízí a je tedy menší a také lehčí. Z obrázku to tak nepoznáte, já ale ještě před nákupem mohl přímo srovnávat a rozdíl každopádně poznáte. Tenhle Kindle už se mi bez problémů vejde do zadní kapsy kalhot, nosíval jsem ho i v zimní bundě. Je to určitě pohodlnější. Samozřejmě, zadávání znaků není tak lehké, jednotlivé znaky vypisujete pomocí čtyřsměrného ovladače, který pohybuje kurzorem na softwarové klávesnici. Jak ale říkám, potřeboval jsem to využít jednou jedinkrát.

Jediné, po čem se mi na starém Kindlu stýská, je provedení bočních tlačítek, kterým obracíte stránky. U novější verze jsou až příliš v boku a hodně zkosená. Od začátku z nich mám pocit, že toho příliš nevydrží. Měsíce používání mě sice přesvědčily o opaku, ale stará tlačítka se prostě tiskla lépe, komfortněji, pohodlněji.

Co by vás ještě při rozhodování mohlo nahlodat? Šedý Kindle má slabší baterii. Papírově celkem o dost, v praxi se ale stejně dostanete na výdrž kolem měsíce provozu, takže žádný problém. Před delší dovolenou si možná Kindle dobijte a vypněte mu Wi-Fi, jinak si ale opravdu starosti dělat nemusíte.

Nějaké další výraznější změny jsem nezaznamenal. Menu vypadá stejně, shodně se knížku do Kindlu také nahrávají. Nezměnil se způsob registrace Kindlu nebo možnost použít ho jako internetový prohlížeč.

Funkce tlačítek pod displejem pochopíte během okamžiku, třetí generace sice měla popisky, ale šipka zpět, domeček, klávesnice a menu se svými piktogramy jsou více než pochopitelné.

Když uvážíte, že Kindle čtvrté generace je v mnoha e-shopech levnější než jeho starší verze, nemá příliš smyslu váhat. Klávesnice je nadbytečná, lepší rozměry jsou skvělé. Škoda jen horších tlačítek.


Kindle 4 existuje i s dotykovým displejem, který jsem bohužel neměl možnost vyzkoušet. Docela mne láká, ale hodně pochybuji, že bych ho chtěl využívat nastálo.

Amazon Kindle 4 WiFi lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Amazon Kindle Keyboard Wifi lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Amazon Kindle Touch lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama