ČTÚ bojuje proti nevyžádaným Premium SMS

Reklama

Český telekomunikační úřad podal trestní oznámení na společnost DIMOCO, která podvodně posílala zpoplatněné Premium SMS. Poškozeným zákazníkům doporučil obrátit se na soud, není v jeho kompetenci řešit stížnosti týkající se poskytování obsahových služeb.

Premium SMS jsou textové zprávy zpoplatněné vyšší sazbou, používají se třeba pro placení za jízdenky, parkovné nebo prostě přístup k různým webovým stránkám. Existují přitom dva typy, jeden je zpoplatněn v okamžiku, kdy zprávu z mobilu pošlete, v druhém případě vám operátor naúčtuje zvýšenou cenu až v okamžiku, kdy vám na mobil dorazí potvrzující zpráva.

Firma DIMOCO rozesílala placené zprávy účtované v okamžiku doručení i bez toho, aby si je zákazníci objednali. Na základě mnoha stížností tak Český telekomunikační úřad dospěl k názoru, že jde o podvodné jednání. Bohužel nemá příležitost, jak v něm firmě zabránit, ze zákona totiž řeší jen poskytování telekomunikačních služeb (zjednodušeně mobilní operátory), nikoli poskytování obsahu.

Podal ale na firmu DIMOCO trestní oznámení, vyzval Asociaci provozovatelů mobilních sítí o přijetí potřebných kroků, protože takové jednání samozřejmě odporuje i pravidlům a kodexům, které musí všichni poskytovatelé obsahu dodržovat. Konkrétním poškozením pak doporučuje obracet se na Policii nebo soudy s žádostí o náhradu škody.

Reklama