ČTÚ chce opět snížit propojovací poplatky

Reklama

Český telekomunikační úřad plánuje do konce roku další snížení propojovacích poplatků, opět na polovinu. Návrh je nyní ve veřejném připomínkovém řízení. Vzhledem k tomu, že podobné snížení proběhlo již několikrát a na ceny volání to nemělo valný vliv, neočekáváme úspěch ani tentokrát.

Propojovací poplatek se uplatňuje v případě, kdy voláte ze sítě jednoho operátora (např. Vodafonu) do sítě jiného operátora (např. T-Mobilu), Vy jako zákazník Vodafonu v uvedeném případě zaplatíte celý hovor svému operátorovi, přitom ale jeho značná část probíhá už v síti T-Mobilu. Proto Vodafone zaplatí T-Mobilu tzv. propojovací nebo terminační poplatek, jehož výše je přísně regulována Českým telekomunikačním úřadem.

Tyto poplatky si vzájemně účtují všichni operátoři. Pokud by tedy došlo k teoretickému případu, kdy počty hovorů do jednotlivých sítí jsou stejné, operátoři by si vyfakturovali stejnou částku a výsledek by byl samozřejmě nulový. To je právě argument, kterým se operátoři brání, když jim je vytýkáno malé snižování cen v souvislosti s rapidně klesajícími propojovacími poplatky.

V současné době si operátoři účtují mezi sebou za každou minutu hovoru částku 0,55 Kč (bez DPH), ovšem po sekundách. Nově, po vydání aktuálně navrhovaného předpisu, by tato částka měla klesnout na 0,27 Kč/min. Naposledy snížil ČTÚ propojovací poplatky v červenci s platností od 15. září (viz tento článek) z 1,08 Kč/min na 0,55 Kč/min. Již tehdy se chlubil, že snížil maximální úroveň této velkoobchodní ceny za období 2005–2011 o 65,3 %.

Ve výše uvedeném článku najdete také několik důvodů, proč snížení propojovacích poplatků nemá prakticky žádný vliv na cenu hovoru pro nás zákazníky.

Reklama