ČTÚ chce regulovat chování velkých operátorů k virtuálům

Reklama

Český telekomunikační úřad provedl analýzu velkoobchodního trhu a dospěl k závěru, že bez regulačního zásahu to dál nepůjde. Předložil své návrhy k veřejné konzultaci, potom se obrátí na Evropskou unii a nakonec… zreguluje.

Konkrétní problém spočívá podle ČTÚ v tom, že síťoví operátoři (T-Mobile, O2, Vodafone) příliš škrtí virtuální operátory. Např. v roce 2020 prodávali síťoví operátoři 1 MB dat svým zákazníkům v průměru za 0,05 Kč a virtuálům za 0,09 Kč. Virtuál tak samozřejmě nemůže konkurovat cenou, pokud tedy nechce náklady na data dotovat ze svého.

Podle závěrů analýzy k dnešnímu dni a ani ve střednědobém výhledu následujících 5 let nelze bez regulačního zásahu očekávat zásadní změnu v míře efektivní hospodářské soutěže. Analýza proto navrhuje, že bude potřeba síťovým operátorům nařídit umožnění přístupu k velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům, a to za cenu, která jim umožní replikovat nabídky mobilních síťových operátorů a soutěžit s nimi na trhu. Opatření jsou navrhována pro všechny tři mobilní síťové operátory – O2 Czech Republic a.s., T-Mobile Czech Republic a.s. a Vodafone Czech Republic a.s.

Reklama