ČTÚ chystá další aukci na rychlý mobilní internet

Reklama

Čeští operátoři se ještě pořádně nevzpamatovali z nedávno proběhlé aukce mobilních frekvencí a Český telekomunikační úřad už na ně chystá další. Ještě letos chce připravit podmínky, cílem je opět rozvoj rychlého mobilního internetu.

ČTÚ zatím informoval prostřednictvím tiskové zprávy jen o svých hrubých záměrech. Na webových stránkách zveřejnil podrobné informace a vyzval veřejnost, aby se k nim vyjádřila. V průběhu srpna pak chce mít hotové konkrétní podmínky aukce a ještě do konce roku by ji chtěl vyhlásit. O co se hraje tentokrát?

Zájemci budou moci dražit celkem čtyři bloky v pásmu 3 600-3 800 MHz. Jeden z bloků má šířku 16 pětimegahertzových kanálů (16×5 MHz), zbylé tři pak 8 stejně širokých kanálů (8×5 MHz). Horním limitem je 120 MHz pro jednoho účastníka dražby, což znamená buď tři malé nebo jeden velký a jeden malý blok.

Do dvou let od získání vydražených bloků bude muset operátor zahájit komerční provoz mobilního internetu s rychlostí alespoň 10 Mb/s. Další povinností je pokrytí určité části republiky, v uvedené dvouleté lhůtě se jedná buď o 10 % populace, pokud operátor vydraží maximálně 40 MHz, nebo 85 % obcí větších než 5 000 obyvatel, pokud vydraží víc. Každý, kdo vydraží více než 80 MHz navíc bude muset zpřístupnit svou síť formou velkoobchodní nabídky.

Reklama