ČTÚ dosáhl svého, O2 a Vodafone zlevňují LTE

Reklama

Český telekomunikační úřad opakovaně vyzýval síťové operátory, aby snížili cenu, za kterou prodávají LTE virtuálům. T-Mobile poslechl už dávno, O2 a Vodafone až na poslední varování.

O2 v reakci na výzvu snížilo velkoobchodní cenu z původních 0,43 Kč/MB na 0,151 Kč/MB pro mobilní služby a na 0,0139 Kč/MB pro fixní (stacionární) služby poskytované prostřednictvím sítě LTE. Vodafone pak přistoupil ke snížení velkoobchodních cen, které se původně pohybovaly v rozpětí od 0,29 až 0,51 Kč/MB v závislosti na objemu odebíraných mobilních služeb a nově nabízí 1 MB dat za 0,0908 Kč pro mobilní služby a 0,0075 Kč pro fixní služby poskytované prostřednictvím sítě LTE.

Stacionární služby odpovídají nabídkám O2 Internet Air a Vodafone Připojení bez kabelu. Jedná se o připojení na jednom místě (např. doma nebo v kanceláři), kde operátor dopředu ví, jaké vytížení bude mít v daném místě jeho síť. Oproti tomu u mobilních služeb může zákazník cestovat po celé síti a operátor s tím musí počítat.

ČTÚ nyní bude sledovat, jestli snížením cen došlo k lepšímu přístupu malých virtuálních operátorů k síti LTE, nebo je tam ještě nějaká jiná bariéra.

Reklama