ČTÚ hledá nového provozovatele telefonních budek

Reklama

Český telekomunikační úřad vyhlašuje výběrové řízení na nového provozovatele telefonních budek. Pro roky 2015-2018 chce zajistit pokrytí budkami zejména v malých obcích do 5 000 obyvatel, kde často chybí mobilní signál.

V současné době provozuje telefonní budky O2, od příštího roku se ale vše může změnit. Do 18. srpna se mohou přihlásit noví zájemci, kteří by chtěli budky v příštích třech letech provozovat. Těžko odhadovat, nakolik se jedná o lukrativní byznys, fakt je ale takový, že provozování telefonních budek je součástí tzv. universální (ve smyslu všem dostupné) služby a stát ho částečně dotuje.

Tomu odpovídají i požadavky, které ČTÚ na provozování telefonních automatů klade. Telefonní automat musí být v každé obci do 5 000 obyvatel, přičemž v roce 2015 je povinný v obcích do 2 000 obyvatel; ve větších musí být jen v případě, že daná obec není dostatečně pokryta mobilním signálem alespoň dvou operátorů.

Tato podmínka se postupně zmírňuje. Od roku 2016 je telefonní budka povinná jen v obci do 1 500 obyvatel, ve větších ji může provozovatel „nahradit“ tím, že v místě bude pokrytí mobilním signálem dvou operátorů. Počínaje rokem 2017 pak povinnost provozovat telefonní automat platí jen v obcích menších než 1 000 obyvatel. U měst v rozsahu 1 000 – 5 000 trvale hlášených obyvatel stačí opět mobilní pokrytí.

Reklama