ČTÚ opravdu zkrátil lhůtu pro přenos čísla

Reklama

Jak slíbil, tak udělal. Český telekomunikační úřad vydal nové „opatření obecné povahy“ týkající se tentokrát přenositelnosti čísel. V souvislosti s příchodem nových operátorů je to téma nadmíru důležité, je proto škoda, že bude platit až od září příštího roku.

První virtuální operátor pro široké masy startuje právě dnes, další budou následovat dříve či později, nejpozději ale začátkem příštího roku po ukončení aukce volných frekvencí. S největší pravděpodobností se najde pár stovek tisíc lidí, kteří budou chtít přejít k jinému operátorovi, málokdo ale dobrovolně odhodí své současné číslo.

Proto existuje přenositelnost čísel, složitý proces, kdy nejprve navštívíte svého budoucího operátora, oznámíte mu touhu k němu přenést číslo, následně se vydáte ke stávajícímu operátorovi se štosem výpovědí a návrhů na rozvázání všemožných závazků. Po vypořádání všech nedoplatků se oba operátoři domluví a někdy v noci si vaše číslo předají.

Nové opatření obecné povahy (má číslo OOP/10/10.2012-12, kdybyste si ho chtěli přečíst) zkracuje lhůtu pro přenos na čtyři pracovní dny. Lhůta ale začíná běžet až den poté, co jste podali žádost o přenos, takže pokud v pondělí navštívíte vysněného operátora, tak k přenosu by mělo dojít do pátku (čtyři dny: úterý, středa, čtvrtek, pátek).

Doba přerušení služby, kdy vám už nefunguje stará SIM karta a ještě nefunguje nová, by neměla překročit šest hodin, K přenosu dochází stejně v noci, takže pokud nepracujete jako noční vrátný, nejspíš vám to bude jedno. Nově také můžete požádat o přenos čísla i ve výpovědní lhůtě. Pokud vás stávající operátor naštval a vy už nikdy nechcete mít s mobily nic společného, v nějakém afektu mu podáte výpověď, a pak najdete lepší podmínky jinde, můžete nově k lepšímu operátorovi přejít i se svým číslem.

Nová pravidla musí operátoři začít plnit nejpozději od 1. září 2013. To je trochu škoda, rychlejší přenositelnost bychom jistě uvítali už nyní. Na druhou stranu ČTÚ rozumně argumentuje tím, že je potřeba provést nějaké technické změny v systémech, opravit obchodní podmínky a nastavit všechny procesy, což prostě zabere čas.

Reklama