ČTÚ rozjel po odkladech aukci na 5G sítě

Reklama

Český telekomunikační úřad vypořádal všechny připomínky a odstartoval oficiálně první krok aukce frekvencí pro sítě 5G. Zájemci se mohou hlásit do konce září, poté bude následovat vlastní aukce.

Prozatím se draží frekvence v pásmech 700 MHz a 3,4-3,6 GHz. Úřad připravuje aukci již řadu měsíců a v několika pokusech. Aktuální pokus vyvrcholil v červnu, kdy ČTÚ zveřejnil svůj návrh podmínek a požádal veřejnost o připomínky. K podmínkám se vyjádřili všichni síťoví mobilní operátoři, řada zájemců o vstup na trh, někteří výrobci infrastruktury, zájmová sdružení a další.

ČTÚ musel všechny připomínky projít, zvážit a vypořádat – to je buď přijmout a zapracovat do podmínek, nebo zdůvodnit, proč je přijmout odmítá. Výslednou podobu podmínek pak projednal ještě a Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Ve výsledku pak rozhodl takto: Vyhradil ucelený úsek 2×10 MHz v pásmu 700 MHz pro potenciálního nového operátora. Pro stávající operátory stanovil limit, kolik frekvencí si mohou koupit, aby nedošlo k hromadění u jednoho z nich. Stávající operátoři taky budou muset nováčkům poskytnout národní roaming, tedy vpustit je do svých sítí, pokud budou nováčci budovat své sítě předepsaným tempem.

Ostatně, na dodržování tempa bude úřad po zkušenostech s laxním přístupem operátorů k sítím 3G přistupovat systematicky. Určil například termíny pro pokrytí dálničních a železničních koridorů.

Kromě toho se rozhodl podpořit dvě nové oblasti. Jednak definoval závazek pronájmu kmitočtů ve prospěch podpory Průmyslu 4.0., jednak stanovil podmínky pro budoucí komunikaci PPDR, což znamená komunikaci krizových a bezpečnostních složek, které bude v budoucnu zadávat Ministerstvo vnitra.

Reklama