ČTÚ rozjíždí novou aukci, odstartuje nejspíš v červnu

Reklama

Český telekomunikační úřad zveřejnil přesně měsíc po zrušení předchozí aukce volných frekvencí návrh nových podmínek. Ty nyní čekají na připomínky veřejnosti a mobilních operátorů. Ostrý start nové aukce očekává ČTÚ v červnu či červenci, měla by být rychlejší.

Pro připomenutí – předchozí aukce volných frekvencí, která měla do Česka přivést jednoho klasického a záplavu virtuálních operátorů, byla zrušena proto, že příhozy překonaly dvacet miliard korun, což se zdálo předsedovy Rady ČTÚ příliš mnoho. Odborníci také kritizovali, že se aukce táhla příliš dlouho.

Nyní ČTÚ zveřejnil návrh nových podmínek, od nichž si slibuje výrazně rychlejší průběh aukce, oproti předchozímu kolu také zvýhodňuje případné nové zájemce. Až do 8. května může kdokoliv podat jakoukoliv připomínku. Po zkušenostech z minula lze předpokládat, že připomínky vznesou stávající operátoři, zájemci o dražbu i různé občanské iniciativy. Nový předseda Rady ČTÚ (Pavlu Dvořákovi končí mandát na konci dubna a nevypadá to, že by ve funkci pokračoval) připomínky vypořádá, tzn. některé přijme, některé odmítne, a zveřejní finální znění podmínek. Samotná aukce by pak měla začít v létě.

Nový operátor má výhodu

Opět se draží tři frekvenční pásma – 800, 1 800 a 2 600 MHz. Všechna jsou vhodná zejména pro sítě LTE, i když ČTÚ nijak technologicky neomezuje jejich využití. Oproti předchozímu kolu je výrazně zvýhodněn případný nový hráč. Stávající operátoři se totiž nemohou o některé bloky ucházet, nováčkům je vyhrazen blok 2× 10 MHz v pásmu 800 MHz. Jelikož v pásmu 800 MHz jsou celkem 3 bloky uvedené velikosti (resp. je tam 6 bloků 2× 5 MHz), bude tam s nejvyšší pravděpodobností místo jen pro dva ze tří stávajících operátorů. Případný nový operátor má dále vyhrazen blok 2× 15,8 MHz v pásmu 1 800 MHz, přibližně totéž měl ale k dispozici už v předchozím kole.

ČTÚ pravděpodobně doufá, že vyhrazením části lukrativního pásma 800 MHz pro nové operátory přiláká více zájemců o aukci, v minulém kole kromě stávajících operátorů dražila jen firma PPF Mobile Services. Jak ale zajistí, aby se aukce zase netáhla několik měsíců? ČTÚ má k tomu několik nástrojů.

Předně stanovil pevný počet kol, kterých proběhne osm denně. Začínají v časech 9.00, 9.45, 10.30, 11.15, 14.00, 14.45, 15.30 a 16.15 a trvají jen 20 minut, nikoli hodinu jako v minulé aukci. Operátoři si mohou pouze dvakrát svou nabídku rozmyslet, v předchozí aukci měli takových možností podstatně více.

Zvýšila se také výše minimálního příhozu, i nadále je ale stanovena jako procento z vyvolávací ceny. To znamená, že v každém kole se může dražitel rozhodnout, zda přihodí 5, 10 nebo 20 % vyvolávací ceny. Co je podstatně zajímavější, každý operátor musí před zahájením aukce definovat, co chce minimálně vydražit, tedy jaké frekvenční bloky jsou pro něj ještě zajímavé. Pokud se ukáže, že toho nemůže dosáhnout, je z aukce automaticky vyřazen a přichází i o všechno, co dosud vydražil.

V praxi tak například operátor řekne, že aby pro něj aukce měla smysl, potřebuje dva bloky v tomto pásmu a tři bloky v jiném pásmu. Jakmile v průběhu aukce ČTÚ zjistí, že už přihazuje jen na 4 blocích a nemůže jich tedy v žádném případě získat požadovaných pět, z dalšího přihazování ho vyřadí. To by mělo zrychlit průběh aukce a také zabránit tomu, aby se operátoři přetlačovali nesmyslným přihazováním na jeden blok.

Reklama