ČTÚ spouští „oficiální“ měřidlo rychlosti internetu

Reklama

Nejrůznějších měřičů rychlosti internetu najdete stovky. Poprvé se do této oblasti vrhl i oficiální úřad, konkrétně Český telekomunikační. Výsledky měření bude v anonymizované podobě zveřejňovat.

Nové měřidlo internetu najdete na webu www.netmetr.cz. Měřit můžete jednak přes webové měřidlo přímo na zmíněném webu, jednak přes mobilní aplikaci pro systém iOS nebo Android. Výsledky ČTÚ anonymizuje a dá k dispozici jak ve formě souhrnných statistik, tak v podobě big dat pro analýzy kteréhokoliv zájemce.

NetMetrcz_1NetMetrcz_2

V případě použití webové verze je měřena průměrně dosahovaná rychlost a latence připojení (tzv. ping) toho připojení, které uživatel právě využívá. Může se tedy jednat jak o pevné, tak i o mobilní připojení.

NetMetrcz_5

V případě mobilní aplikace na mobilním telefonu může být měřena i síla signálu mobilní sítě a vyhodnocovány i další parametry této sítě (jako třeba konkrétní technologie pro přenos dat, umístění základnových stanic a uživatelského terminálu). Na platformě Android si uživatel může vyžádat také provedení podrobnějšího testu kvality svého připojení, které ověřuje dodržování pravidel síťové neutrality (tzv. NDT test).

NetMetrcz_3NetMetrcz_4

Všechny měřící servery jsou umístěny v peeringovém centru NIX.cz, který s ČTÚ na provozování tohoto měřidla spolupracuje. Díky tomu se měří celá přenosová část nacházející se v sítí daného operátora, tzn. od vašeho počítače či mobilu, přes nejbližší ústřednu/vysílač (tzv. poslední míle), přes celou síť operátora až do místa, kde se data předávají do sítí jiných operátorů.

Reklama