ČTÚ trestá O2 za odpojení šedého virtuála, operátor se brání

Reklama

Český telekomunikační úřad nařídil O2, aby opětovně začala poskytovat služby zákazníkům šedého virtuálního operátora. O2 neuposlechlo, dostalo proto od ČTÚ pokutu a navíc bude muset čelit trestnímu oznámení, které na něj ČTÚ podal.

Tzv. šedý virtuální operátor je pozůstatek dob minulých, kdy ještě operátoři neposkytovali služby klasickým virtuálním operátorům. Jedná se o firmu, která si vyjedná s operátorem výhodný firemní tarif. Ten pak poskytuje nejen svým zaměstnancům, ale i různým externím zákazníkům, např. rodinným příslušníkům či členům klubu. Nevýhodou takového přístupu je fakt, že faktickým vlastníkem telefonního čísla není zákazník, ale šedý virtuál. V případě, že přestane platit nebo se dostane do sporu se síťovým operátorem, zůstanou koncovému zákazníku jen oči pro pláč.

A přesně to se stalo zákazníkům šedého virtuála Aspekt invest, který se dostal do sporu s O2. O2 všechny SIM karty příslušející tomuto virtuálovi deaktivovalo, virtuál si stěžoval u Českého telekomunikačního úřadu. Úřad nařídil O2, aby všechny karty zase aktivovalo, což operátor neučinil. Dostal proto od ČTÚ pokutu ve výši  tisíc korun, přičemž úřad vyhrožuj pokutami dalšími. Kromě toho podal na O2 trestní oznámení kvůli podezření na spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí právnickou osobou.

ČTÚ ve své tiskové zprávě výslovně uvádí, že „Obchodní spory operátorů s přeprodejci služeb elektronických komunikací nemohou být důvodem pro okamžité odpojení koncových uživatelů, jako se to stalo v případě Aspekt investu. Tato firma v návrhu na vydání předběžného opatření uvedla, že Telefónica bez předchozího upozornění zablokovala veškerá příchozí volání na přibližně 1500 SIM kartách v držení koncových uživatelů.

Telefónica ovšem kontruje. Podle ní není žádný důvod udělovat pokutu, když všechna nařízení ČTÚ plní: „Bezodkladně po ověření, že se jedná o zákazníky nelegálního přeprodejce Aspekt Invest, jsou služby těmto účastníkům aktivovány a poskytovány. V tuto chvíli opětovně funguje již 650 odpojených SIM karet pod naší dceřinou společností Bonerix, přičemž proces neustále pokračuje.

Následně pak shrnuje: „Za zcela nepřijatelné považujeme, že ČTÚ podal trestní oznámení bez jakéhokoli prověření skutečného stavu věcí a tím se bezprecedentně postavil na stranu jednoho účastníka obchodního sporu, o němž má sám nestranně rozhodovat. Jsme přesvědčeni, že úkolem úřadu je vytvořit podmínky pro fungování legálních mobilních virtuálních operátorů a nikoli subjektů, které působí v šedé zóně podnikání.

Reklama