ČTÚ vydražil nové frekvence, přijde čtvrtý operátor

Reklama

Český telekomunikační úřad vydražil nové frekvenční bloky a stal se malý zázrak. Mezi léty prověřenou trojku O2, T-Mobile a Vodafone pronikli hned dva nováčci – Nordic Telecom 5G a Poda.

V aukci se tentokrát nabízely frekvence v pásmu mezi 3600 a 3800 MHz určeného pro libovolné vysokorychlostní datové sítě. Stávající operátoři mohli získat blok v šířce 40 MHz, noví zájemci, kterým chce ČTÚ usnadni vstup na trh, mohli vydražit blok dvojnásobné šířky. To by teoreticky mohlo stačit na start nové datové sítě.

Do aukce původně vstoupilo firem víc. Jednak všichni tři síťoví operátoři – T-Mobile, O2 a Vodafone, jednak tři nové firmy – Nordic Telecom 5G, Poda a SunTel. Nakonec vše dopadlo tak, že Nordic Telecom 5G získal dva bloky, tedy 80MHz pásmo, O2, Vodafone a Poda po jednom bloku, tedy 40MHz pásmo, a zbylé dvě firmy – T-Mobile a Suntel – nic.

Jeden blok vyšel nakonec na 203 milionů korun, to je asi sedm krát více než byla vyvolávací cena. Celkem připluje do státního rozpočtu 1,015 miliardy korun. Jakmile je vítězové zaplatí, dostanou rozhodnutí o přidělení frekvencí.

ČTÚ nijak neomezuje, jakou technologii vítězové na vydražených frekvencích spustí. Uvedené pásmo se hodí zejména pro připravované sítě páté generace. Datová síť ale musí být spuštěna do dvou let od přidělení frekvencí. Do pěti let pak budou muset operátoři pokrýt alespoň 40 % malých, resp. 45 % středně velkých obcí (do 10 tisíc obyvatel).

Reklama