ČTÚ zvažuje, jestli zachovat nižší ceny pro ZTP

Reklama

Český telekomunikační úřad přehodnocuje obsah tzv. univerzální služby, v rámci které musí O2 poskytovat nižší ceny vybraným skupinám obyvatel a provozovat telefonní automaty.

Univerzální služba má za úkol zpřístupnit telekomunikační služby i těm obyvatelům, kteří by si je na čistě komerčních zákonech nemohli dovolit. Typickým příkladem jsou zapadlé obce uprostřed lese, kde se žádnému operátorovi nevyplatí kvůli pár zákazníkům zajišťovat kvalitní pokrytí. Těm stát zajistí v rámci univerzální služby alespoň veřejnou telefonní budku.

Tedy, stát, zajistí to společnost O2, která za to pak nárokuje od státu finanční kompenzaci. Telefonní budky jsou státem dotované v přesně vymezených oblastech, kde je málo obyvatel a není tam dostatečně stabilní signál alespoň dvou operátorů. ČTÚ pravidelně vydává aktualizovaný seznam míst, kde je třeba takovou budku nebo jiný veřejně přístupný telefonní automat (třeba v hospodě) zřídit. Aktuální seznam je právě předložen k veřejným konzultacím.

Další součástí univerzální služby je poskytování slev určitým – zákonem přesně definovaným skupinám osob, například zdravotně postiženým. Právě tuto část univerzální služby ostatní operátoři často kritizují – oni poskytují slevy také, jen za ně nedostávají státní kompenzaci. ČTÚ nyní přezkoumá, zda ještě stále existují důvody pro poskytování těchto slev a speciálních tarifů.

Reklama