ČTÚ zveřejnil připomínky k podmínkám aukce

Reklama

Skončilo období, kdy mohli všichni občané (a všechny firmy) podávat připomínky k vyhlášeným podmínkám aukce mobilních frekvencí. Český telekomunikační úřad nyní všechny připomínky zveřejnil a má 30 dní na to, aby je zhodnotil a případně zapracoval do původního návrhu. Je logické, že mezi těmi, kdo podali připomínku, se skrývají budoucí vlastníci čtvrtého mobilního operátora. Podívejte se na kompletní seznam.

Stejný seznam osob a institucí, které poslaly připomínky, najdete i na stránkách ČTÚ. Na stejném místě jsou dostupná plná znění jednotlivých připomínkových dokumentů (pozor, některé dokumenty mají desítky stran plných právnického textu). Následující seznam firem a osob je uspořádán podle termínu, kdy připomínku podali.

ha-vel internet s.r.o., ČESKÁ TELEVIZE, Petice (Martin Dostál, Hana Pečínková a Martin L. Dostál), ČMI – TESTCOM Praha, Digital Broadcasting s.r.o., T-Mobile Czech Republic a.s., APKT, Ing. František Boček, INFORMAČNÍ INSTITUT, o.p.s., Telefónica Czech Republic, a.s., PPF a.s., CET Capital s.r.o., České Radiokomunikace. a.s. Czech Digital Group, a.s., Vodafone Czech Republic a.s., Český telekomunikační klastr o.s., Dial Telecom, a.s., Radim Hasalík, Petr Šimůnek, Česká pošta, s.p., GTS Czech s.r.o., Martin Frýdek, Správa železniční dopravní cesty, státní organizace, FTV Prima, spol. s r.o., Jan Husák, Svaz průmyslu a dopravy České republiky, ICT UNIE o.s., Daniel Man, Ministerstvo průmyslu a obchodu, CET 21 spol. s.r.o.

Je logické, že mezi připomínkujícími jsou všichni současní operátoři. Český telekomunikační úřad jim chce do rybníku vpustit několik mladých dravých štik a oni se k tomu rozhodně musí vyjádřit. Každý pokus tuto situaci zvrátit nebo aspoň štikám přistřihnout ploutve a přibrousit ostré zoubky prostě musí proběhnout. Dále si povšimněte několika petičních výborů a iniciativ, jedna se skrývá pod jménem Martin Frýdek (představitel iniciativy Nechceme předražené mobilní volání). K podmínkám aukce se vyjadřují i společnosti, které mají strach z případného rušení vlastního signálu, např. provozovatelé televizí.

Kromě toho je tam ale několik firem, které se vůbec netají tím, že by rády provozovaly čtvrtého mobilního operátora. Ve svém dokumentu s připomínkami to naprosto jasně deklaroval Ha-vel internet a PPF, mnozí další mají jistě podobné záměry. Mě naopak překvapilo, že své připomínky neposlal žádný z nadnárodních operátorů dosud v Česku nepůsobících, konkrétně například Orange. Je nepravděpodobné, že by mu vyhlášení podmínek uniklo, a nechce se mi věřit, že by o český trh nestál.

Reklama