Další datová revoluce? Vodafone zkouší zbrusu nový přístup

Reklama

Vodafone představil revoluční (?) novinku ve své datové nabídce. Pokud si zakoupíte některý ze čtyř balíčků, budete mít určitou část dat zdarma.

Celá nabídka se skrývá pod anglickým názvem Vodafone Pass. Na rozdíl od stávající nabídky nebudou data počítána na megabajty, ale na služby. Jinými slovy nemusíte dávat pozor, kolik dat stáhnete, nedostanete určitý balíček megabajtů. Data jsou obecně řečeno neomezená, ale jen pro určité služby.

Rovnou upozorňujeme, že nová nabídka není samospasitelná, k libovolnému balíčku Pass musíte mít aktivovaná ještě jiná data. Pokud ta „jiná data“ vyčerpáte a operátor vám další stahování zablokuje, tak se blokace týká i balíčků Pass. V nabídce jsou zatím dva balíčky, další dva přibudou v listopadu.

Aktuálně si můžete pořídit balíček ChatPass za 99 Kč měsíčně. V jeho rámci můžete zdarma využívat aplikace WhatsApp, Viber, Messenger, Telegram, Vodafone Message+  bez počítání dat na posílání zpráv, obrázků, fotek, videí, emotikonů, samolepek, hlasových zpráv, dokumentů a souborů (PDF, MP3, odkazů na webové stránky, informace o poloze aj.). Audio a video hovory využívají univerzální data a do balíčku Chat Pass nepatří. Nabídka aplikací se v budoucnu může ještě měnit či rozšířit.

Druhý balíček SocialPass je dokonce listopadu zdarma, poté bude stát také 99 Kč. Zahrnuje Facebook, Instagram, Twitter a Pinterest. Umožňuje využívání těchto aplikací na sdílení zážitků, obrázků, videí i textů. Nabídka aplikací se v budoucnu může ještě měnit či rozšířit.

Od 15. listopadu přibudou ještě balíčky MusicPass (pro neomezené přehrávání hudby) a VideoPass (pro neomezené přehrávání videí), jejich podrobnosti a ceny ale operátor ještě nezveřejnil.

Všechny balíčky platí jak v Česku, tak v zemích Evropské unie, jak odpovídá regulacím euroroamingu. Instalace a aktualizace aplikacích, které potřebujete k využívání jednotlivých balíčků, nepatří do bezplatných dat, musíte to vyřešit přes Wi-Fi nebo univerzální data.

Komentář Mobinfo.cz

Na promíjení určité části datového provozu není nic nového. Již dříve například virtuál Kaktus zpřístupňoval bez čerpání FUP sociální sítě, další virtuál Mobil.cz měl zdarma přístup na weby vydavatelství Mafra, a kupříkladu O2 má podobnou kombinaci se Spotify.

Revoluční je široká nabídka balíčků. Pokud Vodafone dodrží slovo a uvede zbylé dva, budete moci kombinovat čtyři skupiny bezplatného datového provozu – sociální sítě, zprávy všeho druhu, hudbu a videa. Z „hlavního“ datového balíčku už se tak budou čerpat jen klasické webové stránky.

Nutnost mít aktivní další datový tarif, který musíte udržovat v nevyčerpaném stavu, je drobnou nevýhodou spojenou s balíčky Pass. Připomínáme, že jakmile vyčerpáte FUP příslušející k hlavnímu datovému balíčku, tzv. univerzální data, zastaví vám Vodafone provoz na všech balíčcích Pass. Zdůvodňuje to síťovou neutralitou.

T-Mobile rychle zareagoval krátkým příspěvkem na Facebooku: „Hudba a videa bez omezení v jednom balení: StreamOn už od 15. listopadu.“ O2 zatím mlčí.

Reklama