Další kolo války tabletů: nový iPad vs. konkurence

Reklama

Už to tak vypadá, že nový iPad opět vypálí veškeré konkurenci rybník. Nebo to bude jinak? S jakými zbraněmi mohou na jablečný tablet zaútočit soupeři s Androidem? V jakých ohledech budou mít navrch a kde nepochybně ztratí? Přečtěte si naše srovnání.

Nový iPad

Začít pochopitelně musíme třetí generací iPadu. Informace jsme vám přinesli v tomto článku, jakými zbraněmi se tedy bude třetí iPad hlavně ohánět? Bude to především IPS displej s rozlišením 2048 × 1536 bodů. Jako jediný pochopitelně iPad nabídne operační systém iOS, zákazníci by mohli slyšet na cenově odstupňované verze s různou kapacitou interní paměti. Jako hardware Apple použil dvoujádrový procesor Apple A5X, operační paměť je nepotvrzených 1 GB RAM.

Že tablet zvládne i LTE nám může být celkem jedno, svoji váhu by naopak mohly mít přesné rozměry 241 × 186 × 9 mm a 652 g hmotnosti Wi-Fi verze. Teoreticky můžete s tabletem i fotit a to rovnou 5Mpx rozlišením, video je v HD.

Asus Transformer Pad Infinity

Tento tablet si odbyl svoji premiéru o pár dnů dříve na Mobile World Congress. Asus ho představil v několika verzích uživatelské paměti, ale i s různými procesory. Ta nejsilnější verze nabídne čtyřjádrovou Tegru 3 s taktem 1,6 GHz. Tady bychom se mohli zastavit, Apple totiž tvrdí, že výkon jeho nového tabletu je mnohonásobně větší než co nabízí Tegra 3, výrobce Tegry chce důkazy… Tenhle spor jen tak někdo nerozsoudí, pravda asi bude někde uprostřed. V něčem bude vynikat Tegra 3, v jiném zase Apple A5X.

Displej tohoto tabletu dosahuje 10,1“, rozlišení je 1920 × 1020 bodů. Operační paměť má hodnotu 1 GB RAM, tablet samozřejmě poběží na systému Android 4. Vzhledem k iPadu stojí za zmínku podpora paměťových karet. Fotoaparát má 8 Mpx, parametry videa jsou opět v HD. Rozměry jsou o kousek lepší než u iPadu, konkrétně 263 × 181 × 9 mm při 586 g hmotnosti.

Výhody: větší displej, nižší hmotnost, větší variabilita ve výbavě, lepší fotoaparát, paměťové karty, možnost připojení klávesnice

Nevýhody: horší rozlišení displeje

Nerozhodně: výkon tabletů, cena za nejvyšší verzi u Asusu bude asi hodně podobná iPadu

Huawei MediaPad 10 FHD

Tablet od Huawei bude mít stejné parametry displeje, jaké nabízí Asus, i tentokrát dostaneme čtyřjádrový procesor, ale s trochu nižším taktem 1,5 GHz. Tablet nabídne paměťové karty, bluetooth 3.0, 8Mpx fotoaparát nebo tloušťku pod 9 mm. Konkurenci Huawei překonává kapacitou operační paměťi, 2 GB RAM nemá nikdo. Hmotnost se vešla pod 600 g. Podrobněji jsme se tomuto tabletu věnovali zde.

Výhody: větší displej, nižší hmotnost, lepší fotoaparát, paměťové karty, velmi pravděpodobně snesitelnější cena

Nevýhody: horší rozlišení displeje, méně nabízených variant

Je jasné, že iPad porazí konkurenci hlavně díky rozlišení displeje. V dalších parametrech je to ale velmi otevřený souboj, a pokud vás iOS neláká, rozhodně nemusíte smutnit, že neseženete parametrově podobný tablet. Smutný obrázek bohužel nabízí Samsung, jeho nový Galaxy Note 10.1 i Galaxy Tab 10.1 na konkurenci zkrátka nestačí a dost pochybujeme, že se to pokusí dohnat výhodnější cenou.

Z nabízených tabletů by mohl být momentálně největším konkurentem iPad 2, který bude oproti novince výrazně levnější.

Reklama