Další kousek pražského metra má 5G

Reklama

Mobilní operátoři společně pracují na pokrytí stanic a tunelů pražského metra mobilním signálem. Na konci května spustili pokrytí tří nových stanic a do konce roku chtějí zvládnout zbývajících 15.

Od pondělí 31. května 2021 můžete signál v LTE kvalitě, ale také 5G síť, využívat v dalších třech stanicích a přilehlých tunelech pražského metra: Zličín, Stodůlky a Jinonice (linka B). K dnešnímu dni je sítí LTE a 5G pokryto už 46 z celkem 61 stanic pražského metra. Do konce roku zbývá signál zavést do 15 stanic.

O kompletní pokrytí se operátoři snaží už od roku 2018. Proč to jde tak pomalu? Natahovat anténu (konkrétně 5 cm tlustého vyzařovacího kabelu) je možné dělat jen v noci, kdy metro nejezdí. A před instalací mobilní sítě mají přednost všechny plánované a neplánované opravy, revize a další nutné činnosti.

Pokud to jde dobře, zbývá technikům na instalaci kabelu asi 180 minut denně, vzhledem k výše uvedeným omezením se to ale nepoštěstí každý den. Na instalacích se v přepravní výluce podílí až 70 techniků. Na výstavbu LTE sítě v jedné stanici je potřeba minimálně 50 hodin, pokrytí tunelu mezi dvěma stanicemi v obou směrech zabere přibližně dva měsíce.

Do konce roku zbývá pokrýt pět stanic na každé ze tří tratí pražského metra. Na „Áčku“ jsou to Jiřího z Poděbrad, Želivského, Strašnická, Skalka, Depo Hostivař, na „Béčku“ Vysočanská, Kolbenova, Hloubětín, Rajská zahrada, Černý most a na „Céčku“ Kobylisy, Ládví, Střižkov, Prosek, Letňany.

Reklama