Darujte peníze: jak fungují dárcovské DMS

Reklama

V souvislosti s probíhajícími povodněmi se objevuje řada sbírek, které můžete podpořit jednoduchým odesláním textové zprávy. Pokud máte pochybnosti o solidnosti takových projektů, nemusíte se bát. Podívejte se, jak dárcovské zprávy, zkráceně DMS, fungují.

Projekt Dárcovská SMS (zkráceně DMS) provozuje Fórum dárců, seriózní organizace sdružující nejrůznější nadace i nadační fondy. Podílejí se na něm mobilní operátoři, projekt má transparentní účet. Projekty, které chtějí vybírat peníze prostřednictvím DMS, musí splnit řadu parametrů.

Na základě toho získají klíčové slovo, které pak mohou využít pro výběr peněz pro vlastní potřeby. Stačí, když v inzerátu informují potenciální dárce o zmíněném klíčovém slově a telefonním čísle, na které ho mohou poslat (87 777). Každá dárcovská SMS stojí odesilatele 30 Kč, neuplatňují se na ni žádné volné jednotky ani bezplatné SMS příslušející k tarifu. Deset procent ceny padne na režijní náklady, z uvedených 30 Kč tedy 27 Kč doputuje příslušné nadaci.

Celá situace je samozřejmě o něco složitější. Peníze putují nejprve z vašeho kreditu (či měsíční faktury) k vašemu mobilnímu operátorovi. Ten je přibližně do měsíce pošle na transparentní účet Fóra dárců, které ho během několika dalších týdnů (uvádí nanejvýš jeden měsíc) předá cílové nadaci. Od okamžiku, kdy odešlete dárcovskou SMS, do chvíle, kdy je možno peníze použít, tak uplynou dva až tři měsíce.

Reklama