Definitivní: PPF kupuje Telefóniku

Reklama

Investiční skupina PPF před pár okamžiky oznámila, že se definitivně dohodla na koupi české a slovenské Telefóniky. Další čtyři roky ale nemusí hledat nové jméno, bude mít právo používat značku O2. Připravený obchod ještě podléhá schválení úřadů.

Přinášíme tiskovou zprávu v plném rozsahu:

Skupina PPF oznamuje, že se dohodla se společností Telefónica, S.A., na akvizici 65,9% podílu v Telefónica Czech Republic, a.s., zahrnující rovněž 100 % v dceřiné společnosti Telefónica Slovakia, s.r.o. Celková kupní cena je 63,6 miliardy Kč (což znamená 305,6 Kč na akcii). Skupina PPF bude transakci financovat jak z vlastního kapitálu (35,5 miliardy Kč), tak úvěrem syndikovaným na bankovním trhu pod vedením Société Générale.

Dokončení transakce je podmíněno souhlasem Evropské komise s nabytím kontroly nad Telefónica Czech Republic, a.s., ze strany PPF. Po jejím dokončení bude PPF povinna učinit minoritním akcionářům povinnou nabídku převzetí ve vztahu k jejich akciím.

Dohoda dále zahrnuje následující ujednání:

  • Telefónica CR/SK bude i po převzetí skupinou PPF moci po dobu čtyř let používat značku O2.
  • Společnost bude moci po dobu čtyř let zůstat součástí „Business Partners Programme“ společnosti Telefónica A.S., který zahrnuje například přístup k společnému nákupu technologií, dohody o roaming atd.
  • Telefónica S.A. si ponechává  podíl 4,9 % v Telefónica CR, přičemž  se zavázala, že ve vztahu k těmto akciím neakceptuje povinnou nabídku převzetí ze strany PPF. 

Komentář Mobinfo.cz

O záměru PPF koupit českou Telefóniku se mluvilo již dlouho, na našem webu jste si mohli přečíst řadu zaručených drbů i důvěryhodných informací. PPF se netají snahou vstoupit na český telekomunikační trh, účastnilo se dokonce prvního kola aukce volných frekvencí. Nyní tedy Telefóniku oficiálně kupuje. Nejprve převezme od španělského majitele nadpoloviční balík akcií, následně nabídne ostatním, již výrazně menším, akcionářům, že jejich akcie převezme. I bez toho ale bude moci operátora plně kontrolovat.

Co s ním udělá dál? S největší pravděpodobností bude nějakou dobu provozovat, až dojde k dostatečnému zhodnocení, operátora prodá. Jedná se o první investici PPF do telekomunikací a zkušenosti ukazují, že podobné solitéry (jako byla třeba televize Nova) jen finančně vyčistí, trochu napudruje, zhodnotí a do pár let prodá.

Zatím nevíme, zda O2 zůstane O2 i nadále, jak ostatně povoluje smlouva o převzetí, nebo PPF vymyslí vlastní název (ve hře je jak PPF Mobil, tak třeba Air Mobil). Míč je teď na straně úřadů, které musí prodej Telefóniky schválit.

Reklama