Deutsche Telekom posiluje svůj vliv v T-Mobile

Reklama

Málokdo o tom ví, ale Deutsche Telekom nevlastnil český T-Mobile ze sta procent. Nyní se ale situace změnila, německý vlastník vykoupil zbývající akcie a je nyní stoprocentním vlastníkem. To jen dokazuje, že to s T-Mobilem myslí skutečně vážně.

Dalším náznakem je koupě GTS, což pomůže T-Mobilu poskytovat i na českém trhu také služby týkající se pevných linek. Ještě před uzavřením obchodu s GTS se mohutně spekulovalo o tom, že se Deutsche Telekom chystá svou českou a polskou pobočku prodat, protože jako jediné dvě nemají služby pevných linek. Po koupi GTS se analytici a nejspíš i zaměstnanci T-Mobilu poněkud uklidnili.

Německý vlastník nyní i nadále posiluje svou pozici, tentokrát odkupem zbývajících 39,23 % akcií, které až dosud vlastnili různé investiční fondy zastupované navenek fondem Mid Europa Partners. Za 39,23 % akcií zaplatil Deutsche Telekom 0,8 miliardy eur (asi 20 miliard korun), což nám umožňuje odhadnout hodnotu celého operátora na 51 miliard korun. To mimochodem odpovídá ceně 63,6 miliardy korun, za kterou byla na konci loňského roku prodána Telefónica (má totiž navíc pevné linky a slovenskou pobočku, zato ale méně zákazníků mobilních služeb).

Deutsche Telekom si od celé transakce slibuje zjednodušení řídící struktury české pobočky. Vzhledem k tomu, že T-Mobile je již nyní plně integrován do všech struktur Deutsche Telekomu, nemusíme se bát nějakých negativních změn ve službách nebo cenách. A mimochodem, odkup zbytku akcií vstupuje v platnost okamžitě, nepodléhá žádnému dalšímu schvalování ani ze strany úřadů.

Reklama