Deutsche Telekom prodává svůj „britský T-Mobile“

Reklama

Nadnárodní operátor Deutsche Telekom prodává svou britskou pobočku EE, kterou založil ve spolupráci s francouzským Orange. Dostane za to významný podíl v britském pevnolinkovém operátorovi BT.

Bylo nebylo, za devatero horami a kanálem La Manche, sešli se zástupci německého Deutsche Telekomu (u nás provozuje síť T-Mobile) a francouzského Orange (u nás bez zastoupení). Přemýšleli, jak se co nejlépe usadit na britském trhu, kde samozřejmě silně vládnou Vodafone a O2. Obě firmy samozřejmě na britském trhu nějaké zastoupení měly, nejspíš ale nebyly spokojeny s jejich tržními pozicemi.

Nakonec se šéfové rozhodli společně založit firmu Everything Everywhere (cokoliv kdekoliv), která funguje od roku 2010, a později byla přejmenována zkráceně na EE. Došlo ke spojení obou vybudovaných sítí, setřepání zákazníků do jednoho pytle, přejmenování, změně značky a dalším důležitým věcem, takže se objevil nový velký operátor.

Nyní, po necelých pěti letech, se rozhodly své společné dítě prodat. Kupcem je britský pevnolinkový operátor BT (dříve známý též jako British Telecom). To je extrémně vtipné, protože právě BT už svou mobilní divizi měl, jenže ji v roce 2001 vyčlenil do zvláštní firmy a v roce 2007 prodal Telefónice. Hádáte správně, mobilní divize BT se jmenovala O2. Manažeři nejspíš ukvapeného kroku litovali, nyní si tedy koupí mobily zpátky.

500 miliard sem, 500 miliard tam

Na rozdíl od českých transakcí podobného druhu nemají Britové, Němci ani Francouzi problémy se zveřejněním konkrétních podmínek. Vězte tedy, že pořízení mobilní sítě EE vyjde BT na 12,5 miliard britských liber, což představuje asi 468 miliard korun českých.

Deutsche Telekom se rozhodl vybrat si větší část ceny v akciích BT, neopouští tedy britský trh. Naopak, bude vlastnit 12 % operátora, který zvládne nabízet služby pevných linek i mobilních telefonů. Orange dostane celý svůj podíl v hotovosti. Obecně se očekává, že díky spojení firem vydělá BT o 4,6 miliardy liber (172 miliard korun) více. Prostě svým pevnolinkovým zákazníkům nabídne i mobilní služby a naopak.

Jelikož se jedná o velkou transakci, samotná domluva manažerů nestačí. Budou ji muset schválit akcionáři BT a následně nejrůznější regulační orgány (např. ty, které chrání hospodářskou soutěž). Proto se očekává, že kompletní prodej se všemi náležitostmi bude dokončen na konci března 2016.

 

Reklama