Plzeň je součástí vládního projektu 5G pro 5 měst, ve které veřejné i soukromé instituce ve spolupráci s operátory vyvíjejí nové možnosti využití sítí páté generace.
V Plzni buduje 5G síť v rámci uvedeného programu operátor O2. Aktuálně má pokryty téměř dvě třetiny území a ve spolupráci s dalšími subjekty chce přeměnit Plzeň na živou laboratoř, kde bude testovat nejrůznější řešení pro chytrou dopravu. Do toho jsou zapojeni: Magistrát města Plzně, Plzeňské městské dopravní podniky a Správa informačních technologií města Plzně společně se svými partnery – společnostmi O2 Czech Republic, INTENS Corporation, Škoda Transportation, Škoda Digital a Západočeskou univerzitou.
Na rozvoji chytré mobility v Plzni se bude podílet také Západočeská univerzita. V okolí jejího kampusu na Borských polích, kde se už nyní díky pokrytí od O2 využívají sítě páté generace, vznikne živý polygon pro testování Chytré tramvaje.
Ta by měla jednak komunikovat s ostatními vozidly i silniční infrastrukturou v rámci C-Roads. S tím už má O2 značné zkušenosti. V následujících fázích by měly být do nové tramvaje postupně přidávány další čidla v podobě kamer, lidarů a radarů, které dokážou reagovat na pohyb rychleji než lidský mozek, čímž by přispěly k vyšší bezpečnosti chodců i cestujících. Cílem je samozřejmě plně autonomní tramvaj, která dokáže bez řidiče cestovat po přesně vymezených tratích. Tu by chtěli v Plzni začít testovat do roku 2027.