Díky Windy uvidíte bouřku na druhém konci světa

Reklama

Meteorologická aplikace Windy.com přidává na svůj web satelitní snímky oblačnosti celého světa. Klidně tak můžete pozorovat, jak nad oceánem vznikají hurikány, nebo jak se Evropou žene bouřka.

Windy.com je česká meteorologická aplikace původně určená amatérským pilotům, kiterům, surfařům a dalším sportovcům. Nyní ale dobře slouží všem, kdo potřebují přesnou lokální předpověď počasí. Kromě propracované předpovědi počasí nyní nabízí interaktivní celosvětovou mapu satelitních snímků.

Windy.com kombinuje satelitní snímky z družic světových organizací jako EUMETSAT, NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration z USA) a JMA (Japan Meteorological Agency). Pro oblast Evropy jsou snímky z EUMETSATu dostupné dokonce v 5 minutových intervalech ve viditelném RGB spektru, Infrared a Infrared+. V Evropě má RGB kompozit rozlišení téměř 1 km.

Pro oblast Afriky a Atlantského oceánu jsou snímky dostupné po 15 minutách. Snímky z NOAA a JMA jsou dostupné po 10 minutách. Na Windy.com si můžete prohlédnout výsledný kompozit pro posledních až 12 hodin.

Interaktivní mapu složenou ze satelitních snímků v tuto chvíli naleznete na stránkách www.windy.com, které jsou dostupné také v mobilních prohlížečích. V aplikacích pro iOS a Android bude mapa zpřístupněna ještě během tohoto léta.

Denně Windy připraví pro uživatele přes 200 GB satelitních dat. V součtu i s předpovědními meteorologickými modely to činí 750 GB dat, které Windy distribuuje do několika datacenter po celém světě, aby se maximalizovala rychlost načítání dat k uživateli.

 

Reklama