Dohnat a předehnat: Evropa chválí Česko za LTE

Reklama

Na konci roku 2013 patřila Česká republika k nejhorším pokrývačům LTE v Evropě. Netrvalo více než rok, a Česko už útočí na čelní pozice. Operátoři do toho zkrátka šlápli.

Na konci roku 2013 byl signál sítí čtvrté generace dostupný jen pro zhruba 12 % českých domácností, na konci roku 2014 už to bylo přibližně 92 %. Evropský průměr se přitom pohyboval těsně pod hranicí 80 %. Vyplývá to z údajů agentury IHS, která pro Evropskou komisi porovnávala pokrytí 4G LTE ve všech členských státech Evropské unie. V Česku tuto informaci prezentovala Asociace provozovatelů mobilních sítí.

LTE_EU_2014

Rok 2014 zasvětili čeští mobilní operátoři masivním investicím do budování sítí 4G LTE. Výstavba nových sítí pokračuje nezmírněným tempem také v letošním roce a pokrytí se tak dále rozšiřuje a zahušťuje. Reálné rychlosti mobilního připojení se běžně pohybují v desítkách Mb/s. Vysokorychlostní připojení k internetu je tak lidem k dispozici i na místech, kde byl až dosud jen signál sítí druhé generace (GSM).

 

Vysokou rychlost připojení však zatím využívá jen přibližně deset procent majitelů mobilních telefonů. Aby totiž mohli přednosti 4G LTE vyzkoušet naplno, potřebují telefon, který technologii 4G LTE podporuje, a k tomu také SIM kartu pro sítě čtvrté generace. Tu nabízí všichni tři operátoři svým klientům zdarma. Při výměně klasické SIM karty za USIM se nemění telefonní číslo.

Reklama