Doro Liberto 820 Mini: skvělý dárek pro seniory [recenze]

Reklama

V nabídce operátora O2 najdete seniorský telefon Doro, který vychází vstříce uživatelům s hardwarovými tlačítky pod displejem, SOS tlačítkem pro přivolání pomoci a také upravenou grafikou Androidu.

DoroLiberto820Mini_15

Doro Liberto 820 Mini se nedávno objevil v nabídce O2 jako horký favorit pro všechny seniory, ale třeba i pro nenáročné zájemce o chytrý mobil s Androidem. Doro se zabývá vývovjem zařízení pro seniory, a tak má tento mobil praktickou dobíjecí kolébku, upravené prostředí a také SOS tlačítko. Velké plus představují klasická tlačítka pod displejem.

Doro Liberto 820 Mini

Rozměry: 126 × 26 × 11 mm, 132 g
Displej: 4″, 480 × 800 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 1,3 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 4000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: 720p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Doro Liberto 820 Mini v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Plusy

 • Nabíjecí kolébka
 • Hardwarová tlačítka pod displejem
 • SOS tlačítko
 • Přehledné menu Androidu
 • Spoušť fotoaparátu na boku
 • Podpora 3G

Mínusy

 • Nabíjecí kolébka naležato
 • Bez informační LED
 • Není poutko na šňůrku
 • Jen 512 MB RAM
 • Jen 2 GB vnitřní paměti pro uživatele
 • Celkově pomalejší chod

Obsah balení

Z krabičky na majitele vypadne sada českých návodů pro první použití telefonu. Nechybí nezbytná USB nabíječka s datovým kabelem, laciný headset s mikrofonem a potěší dobíjecí kolébka. Ta je dost stabilní, opatřená zespodu gumovými ploškami proti klouzání, rovněž microUSB konektorem vzadu k připojení nabíječky. Telefon se do kolébky dává nezvykle naležato, což není zrovna ideální a inuitivní, displej se totiž nepřeklápí. Sice můžete v menu zapnout režim dokovací stanice, budou se ukazovat třeba hodiny a různé tapety.

DoroLiberto820Mini_9DoroLiberto820Mini_10DoroLiberto820Mini_11DoroLiberto820Mini_12

Kompletně plastový telefon dostal menší 4palcový displej s IPS technologií, jehož jas reguluje světelné čidlo. Obraz displeje je dostatečně živý a jasný, i na jasném slunci něco uvidíte. Citlivost dotykové vrsty nepřináší žádné problémy, telefon reaguje, jak má. Nad displejem spatříte přední kameru na hovory a selfies. Konstrukce telefonu je dostatečně pevná, hmotnost jen 132 g nijak nepřekáží a celkové rozměry umožní nošení i v těsné kapse. S ohledem na využití seniory bych výrobci doporučil instalaci poutka na šňůrku pro nošení na krku, hůlce apod.

DoroLiberto820Mini_14DoroLiberto820Mini_13

Velkým přínosem mohou být tři klasická tlačítka pod displejem, navíc jsou podsvícená bílým světlem. Ovládání Androidu se tak ještě zjednodušilo. Tlačítka jsou navíc přikloněna směrem k displeji, dobře se ovládají, prostřední dostalo hmatové výstupky pro snadnější nalezení. Zaoblené hrany telefonu nijak netlačí v prstech, matný povrch namodralého plastu najdete také na zadním plastu nad baterií. Určitě mě zaráží absence informační LED, přece jen by bylo dobré nasadit maximální prvky signalizace, aby si uživatelé všimli nové zprávy, zmeškaného volání.

DoroLiberto820Mini_4DoroLiberto820Mini_3

Mobil je vybaven dvojicí mikrofonů, jeden se nachází na přední straně, další vzadu. Aby se nepletla ovládací tlačítka, designéři dali ovladače hlasitosti a zámek na levý bok, hardwarovou spoušť pak napravo. Právě spoušť může být další výhodou pro pohodlnější obsluhu při focení, nemusíte trefovat virtuální klávesu.

DoroLiberto820Mini_6DoroLiberto820Mini_5DoroLiberto820Mini_7DoroLiberto820Mini_8

Tenký zadní plast kryje sloty microSIM a microSD, tu rovnou kupte také, jelikož pro použití po zapnutí mobilu zbývá jen 2 GB, což může být po instalaci různých aplikací a jednodušších her málo. Místo také vyžadují fotky a videa. Vložená baterie s kapacitou jen 1 500 mAh udrží mobil bez synchronizace dat dlouhé dny v pohotovosti, navíc s využitím stojánku se není třeba o dobíjení starat vůbec.

DoroLiberto820Mini_1DoroLiberto820Mini_2

Zadní strana nabízí útočitě pro 5Mpx fotoaparát, který zvládá HD video, ovšem kvalita ukazuje to, že se rozlišení dopočítává do vyššího. Snímač podporuje pro focení LED blesk, fotí se klaisckou spouští nebo tlačítkem na displeji. Přestože má snímač autofokus, objekty na fotkách nejsou zcela ostré a fotky připomínají omalovánky, jak se hrany slévají dohromady. Barevně však fotky odpovídají a na nějaké to pohotové cvakání mobil poslouží.

Hardware, systém, funkce

Systém Android 4.4.2 pohání jednojádrový procesor a jen 512 MB RAM. Mobil tak není žádný rychlík, ale ono to asi není potřeba. I když s mobilem se neztratíte ani při surfování ve 3G sítích a na Wi-Fi, samozřejmostí je GPS navigace v mapách Google. Nezbytností je přítomnost LED baterky, také FM rádia.

DoroLiberto820Mini_d_13DoroLiberto820Mini_d_14DoroLiberto820Mini_d_3

Hlavní roli má však grafická nadstavba Doro, která může být ještě více zjednodušena na opravdu velké ikony s jasnými popisky. Hlavní displej tak obsahuje čas a předpověď počasí, následují velké ikony se zástupci, které vyberete. Další displeje obsahují matice oblíbených aplikací, další přidáte volbou Další aplikace… a vyberete ze seznamu.

DoroLiberto820Mini_d_4DoroLiberto820Mini_d_5DoroLiberto820Mini_d_6DoroLiberto820Mini_d_11DoroLiberto820Mini_d_12DoroLiberto820Mini_d_9

Výsuvná informační lišta nabízí přehledné přepínače datových přenosů, možná by se mohly dát úplně skrýt, aby je uživatelé omylem ne/zapínali. Vstupem do menu nastavení najdete další přehledné ikony, mimo jiné tu je nastavení funkce SOS tlačítka. Podržením déle než 3 sekundy nebo dvojitý stisk během jedné sekundy aktivuje funkci SOS – lze odeslat GPS polohu mobilu, poslat vlastní text SMS, volat na 5 čísel postupně tak, dokud jedno z nich hovor nepřijme. Aplikace My Doro Manager umožňuje aktivovat pomocníky (třeba příbuzné), kteří do mobilu mohou poslat obrázky, kontakty, aplikace, tedy mobil vzdáleně spravovat.

DoroLiberto820Mini_d_17DoroLiberto820Mini_d_15DoroLiberto820Mini_d_18DoroLiberto820Mini_d_10DoroLiberto820Mini_d_9DoroLiberto820Mini_d_7

Přestože se dá zvětši písmo v Androidu, nemá to vliv na velikost klávesnice v menu SMS nebo Hangouts, takže psaní pro majitele se zhoršeným zrakem není to pravé. Pro ty je připravena aplikace Lupa, který přes fotoaparát zvětšuje třeba dokumenty, tlačítkem lze obraz zmrazit a prozkoumat.

DoroLiberto820Mini_f_1DoroLiberto820Mini_f_2

Závěr

Doro pochválím za nabíjecí kolébku, přehledné menu a hardwarová tlačítka. Pokud potřebujete mobil výhradně pro volání a bytí na příjmu, doporučím levnější Aligator také se stojánkem, testovali jsme zde. Technicky zdatnější senioři Doro ocení, mohou instalovat aplikace z Google obchodu, surfovat na Wi-Fi i datech, ale to mohou provádět i s dalšími levnými Androidy…

Reklama