Dovolená pro mobilní maniaky: hledejte zajímavé BTSky

Reklama

Jezdit k moři nebo lovit po ulicích Pokémony, to není žádná řádná dovolená pro pravé mobilní maniaky. Využijte tipy mobilního operátora T-Mobile a vyrazte po vlastech českých na lov za netradičními vysílači.

Kdyby bylo po jejich, vystavěli by operátoři každých pár kilometrů pořádný kovový sloup, na něj navěšeli co nejvíce antén, a tlustým kabelem ho připojili do své sítě. To by ale rozhodně neprospívalo malebné české krajince, o historických městských centrech nemluvě. Proto se operátoři musí trochu krotit, dílem sami, dílem pod knutou stavebních úřadů.

Výsledkem jsou nejrůzněji maskované vysílače. Některé připomínají pouliční osvětlení. Další se zaset maskují jako falešný myslivecký posed. No a T-Mobile dokonce vyrobil umělý strom. Pokud hledáte netradiční tip na výlet, tady máte pár nápadů:

Jedním z nejzajímavějších vysílačů je strom. BTS v podobě borovice je k vidění v osadě Hřebenka
u obce Malé Kyšice, kousek od Unhoště. Vysílač naprosto realisticky zapadá do okolního lesa, poznat ho lze pouze díky malému plotu a dřevěného domečku (technické místnosti) https://goo.gl/maps/BEKWhyGRy7K2.

Další ze zajímavých stanic je falešný posed (kazatelna) v obci Bystré u Janovic, nedaleko Frýdku-Místku. Leží přesně zde. Z dálky se turista může oprávněně domnívat, že jde o skutečnou kazatelnu, kam pravidelně chodí myslivci, ale na tuto stavbu chodí pouze technici.

Atraktivní je také falešný komín na hotelu Concertino, který je na střeše budovy v řadě měšťanských domů v centru Jindřichova Hradce.

Celá řada dalších atypických BTS je k vidění přímo v Praze. Jednou z nich je například lampa – stožár veřejného osvětlení Na Vypichu https://goo.gl/maps/QSDFEFAACbk, speciální omni antény jsou na několika objektech umístěny pod atikou střechy, např. na Praze 1, U Starého hřbitova zde, jiná je na rohu ulice Karlova a Husova, Praha 1 zde, další jsou umístěny v posledním patře vodárenské věže (v oknech mezi hodinami) v Korunní 66 https://goo.gl/maps/mKUqNz1Ubdu. Atypický vysílač je umístěn také na kostele sv. Mikuláše na Malostranském náměstí – anténa je u vchodu na levý balkon, mezi sochami zde.

Další zajímavé vysílače jsou malé omni anténky, tzv. microcelly, mnohdy umístěné v historických centrech měst v černém kovaném držáčku na pouliční lampy. K vidění jsou např. v centru Hradce Králové.

 

Reklama