Drobek od operátora: Vodafone SmartTab II 7 [recenze]

Reklama

Vodafone kromě telekomunikačních služeb prodává samozřejmě i mobilní telefony, a kromě mobilních telefonů i tablety. Jedním z nich je SmartTab II 7, tablet se sedmipalcovým displejem a operačním systémem Android. Podívejte se, jestli stojí za to o něm uvažovat.

Vodafone má v nabídce tablety pod vlastní značkou již delší dobu. Říká jim SmartTab a prodává je ve dvou velikostech, které se v cenících liší číslovkou na konci názvu. Snadno tak poznáte, zda se jedná o sedmipalcový SmartTab 7 nebo desetipalcový SmartTab 10.

VodafoneSmartTabII7_16

Nyní přišel operátor s inovovanými modely, osvědčené názvy se ale rozhodl ponechat, jen před číslo označující velikost displeje přidá ještě římskou dvojku. Dnes testovaný tablet má tak trochu zmatečné pojmenování Vodafone SmartTab II 7.

VodafoneSmartTabII10_1

Pokud se přes toto dvojčíslí přenesete a tablet si objednáte, získáte domů barevně potištěnou krabici, která kromě vlastního tabletu obsahuje stručný uživatelský návod v češtině, microUSB kabel pro spojení s počítačem a síťový adaptér, do nějž můžete tento kabel zasunout.

Malý šedý tablet

Vodafone Smart Tab II 7 je tedy vybaven, jak už název napovídá, sedmipalcovým displejem s rozlišením 1 024 × 600 bodů. Tomu odpovídají i rozměry celého přístroje, které činí 192 × 122 × 11,5 mm s hmotností 400 g. Čelní stranu samozřejmě zabírá displej, kolem něj je ale nepříjemně velký, více než centimetrový, rámeček bez jakéhokoliv využití. Jedinou drobnou výjimkou je čočka čelní kamery určené pro videohovory, která se skrývá v horní části zmíněného rámečku, mírně doprava od pomyslné dělící osy.

VodafoneSmartTabII7_1VodafoneSmartTabII7_2

O něco zajímavější jsou boky přístroje. Když jsme skončili s popisem na horní straně, budeme tam hned pokračovat. Přímo nad čelní kamerou je umístěno vypínací tlačítko, které na horní straně doplňuje ještě microUSB konektor pro spojení s počítačem nebo dobíjení, a 3,5mm jack sloužící k připojení sluchátek.

VodafoneSmartTabII7_3VodafoneSmartTabII7_4

Levá strana je naprosto čistá, stejně tak spodní. Vpravo najdete jen nenápadně vystupující kolébkové dvoutlačítko pro ovládání hlasitosti. Na zadní straně vás na první pohled zaujme stříbrné logo Vodafone, známá kapka je průhledná, tedy šedá, krásně vystupuje. V horní části je pak velký objektiv fotoaparátu.

Pronikáme pod povrch

Tablet podporuje kromě Wi-Fi také mobilní datové sítě, i když telefonovat s ním nejde. Přesto je rozumné do něj někudy vložit SIM kartu. Po chvíli hledání zjistíte, že horní část zadní strany (to je ta, na které je umístěn fotoaparát), je možno jemným tlakem dvou či tří prstů odsunout směrem nahoru.

VodafoneSmartTabII7_5VodafoneSmartTabII7_6

Objeví se lehce poodhalené vnitřnosti tabletu, přinejmenším se dostanete ke slotům pro vložení SIM karty klasické velikosti a microSD karty pro rozšíření vnitřní paměti přístroje. Po zasunutí krytu zpět na místo drží vše dostatečně pevně a troufám si tvrdit, že pokud nebudete měnit SIM karty či paměťovky příliš často, zůstane tomu tak i nadále.

Celá konstrukce, za níž stojí firma Lenovo, je totiž velice zdařilá. Přesto, že tělo tabletu není vyrobeno z jednoho kusu, vše na sebe dokonale lícuje, nikde nic nevrže, a to ani při lehkém promačkání. Zadní strana je vyrobena z měkčeného plastu doplněného pravidelně rozesetými důlky. Výjimkou je pouze ona odnímatelná horní část, která je důlků prostá, materiál je ale (pravděpodobně) stejný. Přední stranu pak tvoří odolné sklo.

VodafoneSmartTabII7_7VodafoneSmartTabII7_8

Procesor je taktován jen na frekvenci 1 GHz, pro plynulý chod operačního systému Android ve verzi Jelly Bean to ale v pohodě dostačuje. Stejnou hodnotu, jen v jiných jednotkách, má kapacita operační paměti – pro běh aplikací bude muset stačit 1 GB RAM. Naopak k uložení vašich dat máte k dispozici místa habaděj. Kromě 4GB vnitřní paměti dobře poslouží podpora microSD karet, o které jsme se zmínili již při popisu místa, kam se vkládá SIM karta.

Foťák spíš jen pro parádu

Přesto, že všechny zveřejněné specifikace, včetně těch na oficiálních stránkách operátora, hovoří o dvoumegapixelovém fotoaparátu. Docela mě proto překvapilo, že námi testovaný model nabízel při focení maximální rozlišení 3 Mpx. Výsledné snímky skutečně mají rozlišení 2 048 × 1 536 bodů, což odpovídá deklarovaným třem megapixelům.

Vodafone_SmartTab_II7_foto_1Vodafone_SmartTab_II7_foto_2

Jejich kvalita není nijak úchvatná, tablet nemá blesk ani autofokus. Ničemu to ale nevadí, na rozdíl od mobilu nemá tablet k focení sloužit příliš často. Přeci jen toto velké zařízení používáme především k prohlížení obsahu (ať už je to web nebo videa), nikoli k jeho vytváření (ať už psaní textů nebo vytváření fotek).

Vodafone_SmartTab_II7_foto_3

Kromě focení běžných snímků umí SmartTab II 7 natáčet také video nebo vytvářet panoramatické fotky. Vzhledem k tomu, že je v tabletu instalován klasický Android, můžete při focení měnit řadu nastavení, používat všelijaké efekty.

Vodafone_SmartTab_II7_foto_4

Instalovaný operační systém v podstatě odpovídá na otázku, co všechno tablet SmartTab II 7 dokáže. Podívejte se na libovolný mobil s Androidem a máte pěkný přehled funkcí. Operátor přistoupil k drobnému brandování, například úvodní obrazovka je křiklavě červená, přibylo několik drobných aplikací.

Vodafone_SmartTab_II7_displej_1Vodafone_SmartTab_II7_displej_2

Z hardwarových funkcí nesmíme opomenout datové přenosy. Vodafone SmartTab II 7 podporuje všechno, co jeho domovský Vodafone v současné době v Česku nabízí, tedy samozřejmě GPRS a EDGE, dále pak sítě třetí generace včetně HSPA a k tomu ještě Wi-Fi pro použití doma nebo v práci.

Vodafone_SmartTab_II7_displej_3Vodafone_SmartTab_II7_displej_4

Vzhledem k sympaticky malým rozměrům lze SmartTab II 7 výhodně použít jako automobilovou navigaci, za tímto účelem byl ostatně vybaven přijímačem signálu GPS. Pokud nevystačíte s mapami Google, budete si ale muset další navigační programy stáhnout a nainstalovat sami.

Koupit nebo nechat ležet?

Na trhu jistě najdete celou řadu tabletů, které mají lepší výkon, (z vašeho pohledu) povedenější design a třeba i lepší cenu. Proč byste tedy měli uvažovat o SmartTabu II 7 od Vodafonu? Má totiž hned několik výhod.

Tou první je zaručená kvalita. Operátor si všechny své dodavatele důkladně prověřuje a za jejich práci pak ruší. Pokud se vám tablet pokazí, nebudete mít s uplatněním záruky žádný problém, což byste u nějakého malého prodejce zboží dováženého z Číny teoreticky mít mohli. Navíc má Vodafone pobočky po celé republice, nonstop zákaznickou linku a další výhody, které případné řešení problémů ještě usnadní.

Další výhodou je cena. SmartTab II 7 vstupuje, podobně jako mobilní telefony, do dotačních programů operátora. Můžete tak získat slevu, pokud se uvážete k pravidelným útratám, respektive pokud u operátora stejně nějaké peníze dlouhodobě utrácíte.

Reklama