Duel: Dell Streak 5 vs. Samsung Galaxy Note

Reklama

Nemůžete je zařadit ani mezi telefony, ani mezi tablety. Velikostí displeje patří někam mezi obě tyto skupiny zařízení. Z obou si také dokážou převzít spousty výhod a problém byste s nimi mohli mít jen jeden. Jsou to prostě velká zařízení. Ale právě něco takového přece sháníte!

Na úvod mi dovolte jednu technickou poznámku. Jak vlastně podobný zařízením na pomezí tabletů a mobilů říkat? Žádný výraz se zatím nevžil, alespoň pro účely tohoto článku budu používat trochu krkolomný tabletomobil. Moc pěkně to sice nezní, ale dokud se nevymyslí něco lepšího…

Galaxy Note i Dell Streak Mini si musí díky velikosti svých displejů jednoznačně konkurovat. Srovnávat je s jinými telefony nebo tablety je docela zbytečné, tyhle dva produkty opravdu tvoří zcela specifickou kategorii. Přitom se určitě odlišují i mezi sebou a při výběru byste určitě měli vzít v potaz několik důležitých informací.

Rozměry a zpracování

I když ani jeden tabletomobil nepatří mezi žádné drobečky, ruku vám neutrhnout a do trochu větší kapsy se také vejdou. O kousek vyšší je Dell, který má 153 mm, tloušťka obou zařízení je už ale stejná. U hmotnosti poznáte rozdíl, Samsung váží o více než 40 g méně a 178 g může konkurovat i některých smartphonům.

S konstrukcí tabletomobilů byste neměli mít potíže, ovládání funguje hlavně přes dotykový displej, teď nás ale více bude zajímat, že Samsung má hlavní ovládací tlačítko hardwarové, kdežto Dell nabízí pod displejem pouze dotykové klávesy. Volte podle svých preferencí.

Skutečně klíčovým rozdílem mezi oběma tabletomobily je ale odlišný systémový konektor. Samsung nabízí klasické microUSB, Dell preferuje vlastní, méně standardní řešení.

Oběma přístrojům by prospěla LED dioda.

Rozměry a systémový konektor hovoří jednoznačně ve prospěch Samsungu, vybrali bychom si jej.

Displej

Displej je bezesporu tím rozhodujícím faktorem, proč byste se pro tabletomobil měli rozhodnout. Dell nabízí úhlopříčku 5“ a rozlišení 840 × 480, Samsung dokonce 5,3“ a 1280 × 800 bodů. Vzhledem k tomu, že je Samsung současně celkově menší, naše sympatie jsou rozhodně na jeho straně. Příjemným bonusem je určitě speciální stylus, kterým můžete celý tabletomobil ovládat. Dokáže (při troše cviku) napsat SMS, můžete připisovat poznámky k fotkám, nebo si jen tak kreslit. Nejde sice o zásadní doplněk, ale určitě můžeme hovořit o velmi milé drobnosti.

I tentokrát nás o něco více zaujal Samsung. Dostat větší displej do menšího zařízení se zkrátka ocenit musí.

Hardware

Dell Streak Mini je trochu starší tabletomobil, takže lze pochopit, že hardware může být o něco slabší. Ovšem 1GHz procesor a 512 MB RAM určitě nejsou špatné hodnoty. Samsung už má Dual Core s 1,4 GHz a dvojnásobek RAM. Při běžném provozu rozdíl mezi oběma tabletomobily příliš nepoznáte, u her nebo rychlosti webového prohlížeče je ale dominance Samsungu znát.

Oba tabletomobily nabízejí paměťové karty microSDHC, Samsung má vestavěnou paměť plných 16 GB. Dellu musíte kartu opatřit, 512 MB nemusí vystačit na dlouho.

Oba tabletomobily spolupracují se sítěmi třetí generace, mají samozřejmě Wi-Fi, nechybí ale třeba ani GPS. A s takovou velikostí displeje už se jedná o velmi použitelnou navigaci!

Pozor ale na to, jak dlouho vám vydrží v provozu. Samsung má totiž baterii s kapacitou 2500 mAh, zatímco Dell jen 1530 mAh

Samsung je mladší a modernější. Výkonem Dell určitě převyšuje, ale ani jeho gigahertzový procesor není špatný. Tady záleží rozhodování především na preferovaném způsobu využívání tabletomobilu. Důvodem, proč se rozhodnout pro Samsung je ale jednoznačně větší kapacita baterie.

Operační systém, multimedia

Dell začínal s anglickou verzí systému Android, momentálně už se ale dá stáhnout i česká verze s Androidem 2.2. Prostředí zůstává celkem blízko původnímu vzhledu tohoto operačního systému. Samsung používá verzi 2.3 s vlastní grafickou nástavbou.

Oba tabletomobily mají pochopitelně přístup do Marketu, nechybí standardní Google aplikace a možnost pracovat s dokumenty Office. U Samsungu je ovšem můžete současně také vytvářet.

U multimédií pokračuje převaha Samsungu, 8Mpx a fullHD video jsou naprosto špičkové hodnoty. Dell oproti tomu nabídne jen nepříliš kvalitních 5Mpx a video v HD. U obou potěší podpora HDMI.

Ani tentokrát se nic nezmění, Samsung prostě umí víc.

Cena, hodnocení

Vzhledem ke srovnání, které zatím vyznívá jasně pro Samsung, je jedinou šancí Dellu podstatně výhodnější cena. Tento tabletomobil skutečně seženete levněji, ale Samsung ztrácí cca. v průměru dva tisíce korun, což je s přihlédnutím k funkcím určitě akceptovatelná hodnota.

Při rozhodování si ale stejně dobře promyslete, k čemu budete tato zařízení hlavně využívat. Pokud jen hledáte velký displej a chcete si prohlížet internet, YouTube videa a mít Dell jako jednoduchou čtečku, stačit vám určitě bude. Jsou-li vaše požadavky náročnější, jednoznačně sáhněte po Samsungu.

SAMSUNG i9220 Galaxy Note lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

DELL Streak Mini 5 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama